ZAŠTO I KAKO OSTAVITI CIGARETE?
Duvanski dim sadrži oko 4.000 supstanci od kojih su mnoge toksične, a neke su i kancerogene. Katran, ugljen-monoksid i nikotin su samo neke od štetnih materija koje se nalaze u cigareti, a otrovna isparenja koja nastaju tokom sagorevanja duvana povećavaju rizik za nastanak velikog broja bolesti.
Brojne hronične bolesti dovode se u vezu sa konzumiranjem duvana, a on se smatra i jednim od vodećih faktora za nastanak kardiovaskularnih bolesti. Zbog oštećenja krvnih sudova, kod pušača raste rizik ne samo od kardiovaskularnih bolesti, već i dijabetesa, tromboze i erektilne disfunkcije. Pored ostalog, povećava se rizik za nastanak raka pluća, pankreasa, bubrega, grlića materice i bešike. (Pročitaj: Rak dojke - promenimo statistiku).
Pušenjem ugrožavate ne samo sebe, već i druge
Konzumiranje duvana ugrožava ne samo onog ko puši, već sve koji borave u istoj prostoriji. Prema nekim procenama, u Srbiji je svaki treći stanovnik pušač. Pošto prosečno domaćinstvo najčešće broji više ljudi, broj pasivnih pušača, koji su povremeno ili stalno izloženi duvanskom dimu i njegovim posledicama, zapravo je mnogo veći od broja aktivnih pušača. U najvećoj meri, nikotin se resorbuje putem plućnih alveola, ali i putem kože i sluzokože.
Pušenje u stanu, automobilu, kancelariji i bilo kom drugom zatvorenom prostoru posebno je opasno za trudnice, srčane i plućne bolesnike, kao i starije ljude. Pušenje u trudnoći značajno povećava verovatnoću spontanog pobačaja i ima niz negativnih posledica na fetus. Ukoliko aktivno ili pasivno puše, hronični srčani bolesnici i dijabetičari su u većem riziku za nastanak zdravstvenih komplikacija.
Izloženost dimu loše utiče na sve kategorije stanovništva, a posebno na decu. Povećan broj bolesti respiratornog sistema može se uočiti kod mališana koji vreme provode u zadimljenim prostorijama. (Pročitaj: Petarde - da li je bitniji adrenalin ili rožnjača?)
Zašto je odvikavanje od pušenja toliko teško?
Oni koji nikada nisu zapalili cigaretu pitaju se zašto pušači ne prestanu sa pušenjem ako znaju koliko je ono štetno. To je teško jer su ukrštene psihološka zavisnost od cigareta, kao i fizička zavisnost od nikotina.
Fizička zavisnost je prouzrokovana nikotinom koji utiče na određene receptore u mozgu. Kada se u telo unese nikotin, on izaziva niz promena i utiče ne samo na mentalne procese, već i modifikuje određene telesne funkcije. Kada se nikotin u telu razgradi, receptori šalju signal da je potrebna nova cigareta. Tako nastaje začarani krug iz koga je teško izaći.
Pored fizičke, nikotinske zavisnosti, postoji i ona psihološka. Upravo zato, pušenje se svrstava među najjače zavisnosti. Pušači tvrde da ih zadovoljstvo i smirenje tokom konzumiranja cigareta u velikoj meri odvraćaju od odluke da prestanu da puše. Za njih, pušenje je jedna vrsta rituala koji pruža osećaj sigurnosti jer se sastoji od niza koraka koji se uvek ponavljaju istim redosledom. Okupiranost samim procesom skreće misli sa problema i briga, upošljava ruke i pruža privid toga da se situacija drži pod kontrolom.
Kod nikotinskih zavisnika, apstinencijalna kriza nastupa već nekoliko sati nakon poslednje cigarete. Manifestuje se uznemirenošću, nesanicom, gubitkom koncentracije, a često je prisutan i povećan apetit. Sve ovo se loše odražava na socijalni život pušača koji zbog nervoze i nezadovoljstva, bez pravog razloga, može doći u sukob sa članovima porodice ili kolegama na poslu.
Kako da stignete do cilja?
Iako su na tržištu dostupna različita sredstva koja mogu da olakšaju proces odvikavanja od pušenja, u velikom broju slučajeva, za odvikavanje je ipak potrebna pomoć stručnog lica. Podaci pokazuju da se čak dve trećine pušača vraća svom poroku samo dva dana nakon prestanka. Uz stručnu pomoć i nadzor, procenat onih koji trajno ostave nikotin je znatno veći. Bez obzira na to da li će odvikavanje sprovoditi samostalno ili uz tuđu pomoć, uz dobru motivaciju i promenu nekih životnih navika, to je ipak moguće. (Pročitajte: HIV i AIDS – najvažnije činjenice koje treba da znate)
Prema nezvaničnim procenama, u našoj zemlji se svakog dana popuši čak 73 miliona cigareta. Uzimajući u obzir njihovu prosečnu cenu, dolazi se do cifre od oko 3 miliona evra - toliko se novca potroši na cigarete u samo jednom danu. Iako zakon zabranjuje prodaju duvanskih proizvoda maloletnicima, praksa pokazuje da se to ne poštuje. Veliki broj dece cigarete nesmetano kupuje u prodavnici i na trafici. Edukacija mladih o tome koje posledice izaziva konzumiranje duvana jedna je od najvažnijih preventivnih mera koja može uticati na rešavanje tog problema.
Podelite članak
Povezana pitanja iz savetovališta
-
28. 06. 2022
Odvikavanje od pušenja
Dobar dan ,da li imate neki preparat za odvikavanje od pušenja u obliku flastera ili tableta?
Poštovana,
Postoji više preparata koji su za tu namenu, kao što su:
- Nicorette transdermalni flasteri 15mg i 25mg
- Nicorette tablete za žvakanje 4mg
- Nicorette tablete za žvakanje 2mg
Nicorette transdermalni flasteri
Nikotin iz Nicorette transdermalnog flastera smanjuje želju za nikotinom i simptome sustezanja kod prestanka pušenja, te sprečava povratak pušenju kod pušača koji žele prestati pušiti. Kad ljudski organizam naglo ostane bez nikotina, javljaju se različite vrste nelagode koje nazivamo simptomima sustezanja. Pomoću Nicorette transdermalnog flastera možete sprečiti ili barem smanjiti nelagodu tako što ćete tokom prelaznog perioda uzimati male količine nikotina. Kada koristite Nicorette transdermalni flaster, nikotin se polako oslobađa i apsorbuje kroz kožu, te krvotokom prenosi kroz telo.
Nicorette tablete za žvakanje
Način uzimanja: Žvaćite jednu tabletu za žvakanje ukoliko osetite potrebu za pušenjem. Većina pušača koristi dnevno od 8 do 12 tableta za žvakanje. Ne uzimajte više od 15 tableta dnevno. Tehnika žvakanja Nicorette Freshmint tableta: 1. Žvakati polako, dok ne osetite jak ukus. 2. Prekinuti žvakanje, tabletu stavite u prostor između obraza i desni. 3. Nastavite ponovo sa žvakanjem kada nestane ukus. 4. Nastavite žvakanje na ovaj način u trajanju od 30 minuta.
Imajte u vidu to da zavisnost od nikotina nije samo fizička, već i psihološka. Korisne savete u vezi sa tim kako ostaviti cigarete možete pronaći u BENU blogu, u tekstu Zašto i kako ostaviti cigarete.
Srdačan pozdrav,
mr ph. Tamara Lilić