Lekovi online - gde nabaviti potrebnu terapiju

LEKOVI ONLINE - GDE NABAVITI POTREBNU TERAPIJU

  • BLOG Brinemo o vama
  • Zdravlje

U Republici Srbiji, prodaja lekova putem interneta zakonom je zabranjena, kako bi se zaštitilo zdravlje građana i sprečila bilo kakva zloupotreba. Ova zabrana se odnosi na sve vrste lekova, uključujući i one koji se mogu kupiti bez recepta.

Zakon jasno propisuje da lekovi mogu biti izdati isključivo u apotekama, od strane farmaceuta ili farmaceutskih tehničara. Time se osigurava da pacijenti dobiju odgovarajuć stručni savet, što je ključno za bezbedno korišćenje lekova. Ovim se smanjuje rizik od mogućih zloupotreba i nepravilnog doziranja. Prodaja lekova bez odgovarajuće kontrole može da ima ozbiljne posledice po zdravlje korisnika. 

Zašto je prodaja lekova putem interneta u Srbiji zabranjena?

Online kupovina lekova može dovesti do toga da korisnici kupuju lekove koji nisu odgovarajući za njihov zdravstveni problem ili ih ne koriste pravilno. U apoteci, farmaceut može da posavetuje, objasni kako se lek koristi, obavesti pacijenta o mogućim nuspojavama i upozori na potencijalne interakcije sa drugim lekovima. Ovaj direktan kontakt omogućava stručnu procenu i smanjuje rizik od grešaka.

Prodaja lekova putem neproverenih sajtova nosi rizik od falsifikovanih ili nelegalnih preparata koji nisu prošli testiranja, sadrže štetne supstance ili su neefikasni. (Pročitajte: Falsifikovani lekovi – opasnost po zdravlje i ekonomiju)

Lekovi se klasifikuju u dve grupe:

1) lekovi koji se izdaju uz lekarski recept;

2) lekovi koji se izdaju bez lekarskog recepta. 

Lekovi na recept

Lek se izdaje isključivo uz lekarski recept ako:

  • postoji velika verovatnoća da će upotreba leka bez lekarskog nadzora predstavljati opasnost, bilo direktnu ili indirektnu, čak i pri pravilnoj primeni leka;
  • se često i u velikoj meri koristi nepravilno, pa zbog toga može predstavljati direktnu ili indirektnu opasnost po zdravlje ljudi;
  • sadrži supstance ili preparate izrađene od tih supstanci čije dejstvo, odnosno neželjene reakcije na njih zahtevaju dodatno istraživanje;
  • je lek koji propisuje lekar za parenteralnu primenu. 

farmaceutkinja u apoteci proverava podatke o leku

Lekovi koji se izdaju bez lekarskog recepta

Lekovi koji imaju malu toksičnost, veliku terapijsku širinu, bezbednost u predoziranju, minimalne interakcije, čije su indikacije dobro poznate pacijentu, odnosno korisniku i koji služe za samolečenje, izdaju se bez recepta. 

Spoljnje pakovanje leka

Spoljnje pakovanje leka mora da ima sledeće podatke:

  • ime leka i internacionalni nezaštićeni naziv aktivne supstance ako postoji, odnosno generičko ili hemijsko ime;
  • aktivne supstance, izražene kvalitativno i kvantitativno po jedinici doziranja;
  • farmaceutski oblik, jačinu (sadržaj u odnosu na masu, zapreminu ili broj doza) i pakovanje, kao i spisak pomoćnih supstanci koje imaju potvrđeno dejstvo, a za lekove u obliku injekcija, lekove za lokalnu primenu i preparate za oči obavezno se navode sve pomoćne supstance.

Tu su još: način primene leka; upozorenje da se lek mora čuvati van domašaja dece, kao i druga potrebna upozorenja; datum isteka roka upotrebe leka (mesec/godina); način čuvanja leka (ako postoje posebni uslovi čuvanja); posebne mere predostrožnosti pri odlaganju i uništavanju lekova ako je to potrebno; naziv i adresu nosioca dozvole za lek; broj dozvole za lek; broj serije leka i EAN - kod; način korišćenja lekova čiji je režim izdavanja bez recepta; anatomsko-terapijsko-hemijsku klasifikaciju (ATC).

Ime leka mora da bude napisano i Brajevom azbukom. 

Unutrašnje pakovanje leka

Unutrašnje pakovanje leka mora da sadrži: ime leka i internacionalni nezaštićeni naziv aktivne supstance, ako postoji, odnosno generičko ili hemijsko ime; jačinu leka i farmaceutski oblik; naziv nosioca dozvole za lek; datum isteka roka važnosti upotrebe leka (mesec/godina) i broj serije leka.

Uputstvo za lek

Uputstvo za lek prilaže se u pakovanju leka i mora biti usklađeno sa odobrenim sažetkom karakteristika leka. Uputstvo za lek mora biti na srpskom jeziku i razumljivo.

Prodaja lekova u apotekama

Potreban vam je Rivarox, Hidrociklin, Prolutex, Vivogest, Saxenda, Dostinex, Vioplex, Xerdoxo, Aspirin Protect, Estrofem, Roxacet, Rabezol, Arlevert, Cyclogest, Olint, Ginominn, Acnefug, Brufen 400, Gentamicin Mast, Grazax? Ove, kao i ostale lekove koji su vam potrebni i koje vam je prepisao lekar, nabavite u nekoj od preko 450 BENU apoteka. 

Spisak i adrese svih BENU apoteka BENU Apoteke - radno vreme, adrese i telefoni | BENU.RS
Spisak dežurnih apoteka u Srbiji Dežurne apoteke u Srbiji | BENU.RS
BENU apoteke u kojima su dostupna medicinska pomagala Medicinska pomagala - invalidska kolica, hodalice, štake, longete, kragne | BENU.RS

Za sve nedoumice u vezi sa korišćenjem lekova, suplemenata i drugih farmaceutskih proizvoda, posevatujte se sa BENU farmaceutima.


Povezani članci

Povezani članci

Svi članci


Ocene/Recenzije

Ocene/Recenzije

Budite prvi koji će napisati recenziju/komentar za ovaj članak.

Napišite novu recenziju

Ocenite članak

1-5

1 2 3 4 5




*Operator zadržava pravo da ukloni neprimerene komentare