ROZACEA - NAUČITE KAKO DA JE DRŽITE POD KONTROLOM
Rozacea je hronična kožna bolest koja se, za razliku od nekih drugih kožnih oboljenja, najčešće pojavljuje u zrelom životnom dobu. Najprisutnija je kod žena koje imaju četrdesetak godina, mada se može pojaviti i u mlađem uzrastu, kao i kod muškaraca.
7 minuta čitanja
Ukoliko se ne leči, rozacea se tokom vremena širi i pogoršava. Nasuprot tome, redovno korišćenje propisane terapije ublažava simptome i bolest može biti u stanju mirovanja.
Kako prepoznati rozaceu?
Zbog specifičnog izgleda kože, mnogi nisu ni svesni da je imaju, već crvenilo i nepravilnosti na koži pripisuju ekcemu i aknama. Određene promene na koži tipične su i za alergičare, koji rozaceu mogu pomešati sa alergijskom reakcijom na hranu.
Rozacea i lice
Rozacea se najčešće javlja na licu, a jedan od najuočljivijih simptoma je crvenilo kože, posebno na obrazima, nosu, čelu i bradi. Crvenilo može biti trajno ili povremeno, a pojačava se nakon izlaganja sunčevom svetlu i toploti, alkoholu, začinjenoj hrani i drugim okidačima.
Širenje krvnih sudova na površini kože rezultira pojavom vidljivih crvenih ili plavičastih linija ili mrežica. Rozacea predstavlja pre svega estetski problem, mada u nekim slučajevima može obuhvatiti i probleme druge vrste. Kod ljudi koji imaju rozaceu, česti su problemi sa očima. Crvenilo očiju i kapaka, suvoća i osetljivost oka su samo neki od njih.
Koža pogođena rozaceom je osetljiva na dodir i podložnija iritacijama. U nekim slučajevima, rozacea može uzrokovati ne samo crvenilo na licu, već i blago oticanje lica, posebno nosa.
Rozacea po telu
Iako je rozacea najčešće povezana s licem, može se javiti i na drugim delovima tela, uključujući vrat, grudi, leđa i ruke.
Na telu se manifestuje kao crvenilo, osip ili papule na zahvaćenom području kože. Osip može biti blag ili teži, a često ga prati peckanje, svrab ili osećaj zatezanja kože.
Lečenje rozacee na telu uključuje sličan pristup kao i ličenje rozacee na licu - lokalne i oralne lekove, kao i promenu životnih navika koje mogu pomoći u smanjenju simptoma.
Šta je uzrok rozacee?
Tačan uzrok nastanka bolesti još uvek nije potvrđen, a pretpostavlja se da je povezana sa genetskim faktorom i negativnim uticajem spoljašnje sredine.
Infekcija usled prisustva parazita Demodex se najčešće pripisuje nastanku rozacee.
Crvenilo je zapravo posledica povećane količine krvi u površinskom sloju kože lica, do čega dolazi usled različitih faktora. Na pojavu crvenila utiče izlaganje suncu i ekstremnim temperaturama, konzumiranje alkohola, vruće ili veoma začinjene hrane, a stanje pogoršavaju i određene kategorije lekova.
Izloženost stresu je takođe jedan od činilaca koji utiču na njen nastanak. Vremenom, dolazi do proširivanja kapilara, a zahvaćena regija se može proširiti na vrat i grudi.
U početku, rozacea se pojavljuje u vidu crvenila, sporadično, u specifičnim situacijama. Kasnije, ako se ne leči, crvenilo postaje konstantno, kapilari se proširuju, a na licu su uočljive gnojnice. U kasnijoj fazi bolesti, može doći do otečenosti i zadebljanja kože nosa.
Kako ublažiti simptome?
Rozacea se, uz zdrav način života i adekvatnu terapiju i kozmetičke preparate, može držati pod kontrolom. Od pomoći je izbegavanje svega onog što provocira nastanak problema.
Izbegavanje UV zračenja
Kao i kad je u pitanju atopijski dermatitis, izlaganje suncu i štetnim UV zracima treba smanjiti na minimum, a ukoliko je neophodno boraviti na otvorenom, kožu treba zaštititi odgovarajućim kremama za sunčanje.
Hidratacija kože
Hidratacija kože je važna za sve, a posebno za osobe koje imaju rozaceu. Boravak u sauni, parnom kupatilu i drugim mestima u kojima su temperatura i vlažnost vazduha neuobičajeni treba izbegavati.
Uticaj ishrane
Kada je reč o ishrani, treba redukovati industrijske namirnice, slatkiše i sve ostalo što obiluje emulgatorima i konzervansima. Iako ne postoje kliničke studije koje pokazuju direktnu vezu između vrste hrane i nastanka rozacee, poznato je da je, uz ishranu na bazi svežeg voća i povrća, bolest lakše kontrolisati.
Što se tiče napitaka, treba ograničiti unos vrućih napitaka, gaziranih pića i alkohola.
Lečenje rozacee
Lečenje uključuje kombinaciju lokalne terapije (kreme i gelovi) i oralnih lekova. Kako bi se sprečilo pogoršanje simptoma, ponekad su neophodne i promene u nekim svakodnevnim navikama.
Dermatolog će napraviti individualni plan lečenja i vrstu i trajanje prilagoditi pojedincu. Određene lekove ne smeju koristiti deca i trudnice, pa je važno da se ništa ne uzima bez konsultacije sa stručnim licem.
Pogrešno odabrana krema može pogoršati problem i dovesti do širenja crvenila na ušne školjke i kožu glave. Ukoliko efekat lečenja ne bude zadovoljavajuć, mogu se primeniti drugi tretmani, poput laserskog uklanjanja zadebljalog tkiva. (Pročitajte: Zašto antibiotike nikada ne treba piti na svoju ruku?)
Rozacea se dovodi u vezu sa nedostatkom vitamina B2, pa se preporučuje suplementacija koja će nadoknaditi njegov deficit.
Važno je imati realna očekivanja u vezi s lečenjem rozacee. Iako se simptomi mogu značajno poboljšati, moguće je da će povremeno dolaziti do pogoršanja. Redovni dermatološki pregledi pomažu u praćenju stanja i prilgođavanju terapije prema potrebi.
Najbolje kreme za rozaceu
Što se tiče kozmetike, najbolje je odabrati proizvode namenski formulisane za kožu sa rozaceom. Većina tih krema sadrži protivupalne i biološki aktivne sastojke, kao i one koji podstiču regeneraciju kože i imaju umirujuće dejstvo.
Eucerin AntiRedness krema
Eucerin AntiRedness krema protiv crvenila je posebno razvijena za crvenu, preosetljivu kožu i kožu sklonu rozacei/kuperozi. Pruža trenutnu i dugotrajnu zaštitu i negu kože. Efikasno otklanja crvenilo, štiteći kožu i umanjujući iritaciju tokom vremena.
Ova formula kombinuje dva aktivna sastojka: SymSitive i likokalkon A. SymSitive je inovativni aktivni sastojak koji kao regulator osetljivosti deluje direktno na uzrok pojačane reaktivnosti. On umiruje neprijatne osećaje i podiže nivo podnošljivosti preosetljive kože.
Likokalkon A je aktivni sastojak iz ekstrakta korena sladića. On je istovremeno antioksidans, smanjuje crvenilo i ublažava iritaciju.
Da bi se mogućnost za pojavu intolerancije ili alergijskih reakcija svela na minimum, formulacija je prečišćena, a pakovanje je dizajnirano tako da zahvaljujući sistemu dvostrukog ventila štiti sadržaj od zagađenja.
La Roche-Posay Korektivna nega za kožu sklonu rozacei
La Roche-Posay Korektivna nega za kožu sklonu rozacei pruža optimalnu efikasnost protiv crvenila i sadrži pigmente za korekciju boje koji pomažu u neutralizaciji crvenila. Obogaćena je termalnom vodom La Roche-Posay i drugim sastojcima koji pomažu u održavanju funkcije mikrobioma.
Avene antirougeurs
Avene antirougeurs fort koncentrat se koristi za negu osetljive kože sa izraženim crvenilom i proširenim kapilarima. Efikasno smanjuje crvenilo, umiruje kožu. Jača zidove kapilara, sprečava stvaranje novih kapilara, normalizuje mikrocirkulaciju i dovodi do smanjenja oticanja kože lica. Zahvaljujući biljnim sastojcima i termalnoj vodi, umiruje upaljenu kožu, normalizuje pokrvljenost površinskih slojeva kože i ubrzava procese obnove.
Uriage Roseliane
Uriage Roseliane bogata krema je pogodna za negu kože sklonu crvenilu, kuperozi, rozacei. Bogate je i kremaste teksture i zahvaljujući svom sastavu obnavlja kožnu barijeru, umiruje iritacije i štiti krvne sudove. Hipoalergena i nekomedogena formula.
Rozacea - iskustva
Iskustva s rozaceom su različita, budući da se simptomi i težina bolesti razlikuju od osobe do osobe.
Mnogi se slažu da ih bolest na neki način ograničava, pogotovo ako su simptomi vidljivi i upadljivi. Oni koji se s njom bore ističu manjak samopouzdanja i osećaj stida i frustriranosti. Podrška porodice i prijatelja je veoma važna za osobe koje se suočavaju s rozaceom.
Crvenilo i prošireni kapilari su izvor ne samo psihičke, već i fizičke nelagodnosti (osećaj peckanja i svraba), posebno tokom pogoršanja simptoma.
Rozacea se može uspešno kontrolisati uz odgovarajući pristup lečenju. Ponekad je potrebno eksperimentisati s različitim terapijama, kako bi se pronašao najefikasniji pristup za pojedinca.
Kozmetiku koja je posebno prilagođena koži sa rozaceom pronađite na BENU shopu. Ukoliko imate pitanja u vezi sa korišćenjem preparata, konsultujte se sa BENU savetnicima, klikom ovde.
Podelite članak

Preporučeni proizvodi
Eucerin AntiREDNESS Krema protiv crvenila, 50 ml
2 444,00 RSD
La Roche-Posay Toleriane Rosailac AR Concentrate Korektivna nega za kožu sklonu rozacei, 40 ml
3 020,00 RSD
Uriage Roseliane Bogata krema 50 ml
1 986,00 RSD
Uriage Roseliane krema SPF 30 40 ml
1 894,00 RSD
Bioderma Sensibio AR krema protiv crvenila, 40 ml
2 475,00 RSD
Solgar Vitamin B i vitamin C 100 tableta
2 961,00 RSD

Povezana pitanja iz savetovališta
-
18. 02. 2022
Rozacea
Poštovanje, šta biste savetovali da se izbegava u nezi kože lica kada je u pitanju rozacea?
Ujedno i koje biste proizvode preporučili u nezi kože lica kada je rozacea u pitanju?
I ako biste mogli da preporučite serum za lice namenjen hidratacije, ali da je pogodan za ovakav tip kože.
Hvala unapred na odgovoru, srdačan pozdrav. -
01. 04. 2022
Rozacea
Poštovani,
Čula sam da je dobro piti ulje divljeg origana za razna kožna oboljenja, pogotovo što se tiče rozacee. Možete li mi reći nešto više o tome ako ste upućeni? Hvala Vam unapred.
-
30. 09. 2024
Nega lica sa rozaceom
Po licu imam crvenilo, kapilare i crvene fkeke. Svrbi, pecka, gori ponekad. Da li je BioX krema dobra za ove probleme?

Poštovana Aleksandra,
Koža koja pati od rozacee je pre svega osetljiva koža.
U smislu nege, treba izbegavati agresivna sredstva za umivanje, tonike sa alkoholom, umivanje (pa čak i tuširanje, zbog pare) vrućom vodom, odlazak u saunu i sl.
Tokom celog sunčanog perioda godine, što uključuje i rano proleće i kasnu jesen, preporučljivo je koristiti kreme sa zaštitnim faktorom.
Mnoge namirnice (alkohol - naročito tamno vino, zreli sirevi, dimljena mesa, pa i neke izrazito zdrave namirnice poput spanaća, citrusnog voća, banana) mogu pojačavati problem. Osetljivost na namirnice je individualna, pa biste najlakše uočili šta trebate da izbegavate, ako biste se, kada primetite pogoršanje stanja, prisetili šta ste konzumirali prethodnih dan-dva. Zapišite šta ste jeli, jedno vreme apstinirajte od tih namirnica i sledeći put kada ih budete konzumirali, pažljivo ispratite da li se reakcija kože dogodila.
U slučaju da Vam se stanje nalik rozacei javlja prvi put ili je došlo do značajnog pogoršanja (širenja zahvaćene kože, pojačanog crvenila i peckanja kože), preporučljivo je posetiti dermatologa. Postoji mikroskopski parazit, odnosno jedna vrsta grinje pod nazivom Demodex koju 50% zdravih odraslih ljudi ima na koži, asimptomatski, ali za koju postoje studije da kod određenih ljudi izaziva stanje nalik rozacei ili pogoršanje rozacee. Lekar može da odredi terapiju kojom se Demodex iskorenjuje sa kože.
Konkretne preporuke za negu kože sa rozaceom:
Umivanje lica jednom ili dva puta dnevno (ukoliko je koža suva, samo uveče) Sensibio gelom (ovaj gel postoji i u ekonomičnom pakovanju od 500ml koji lično koristim, i koje će Vam trajati najmanje šest meseci). Ukoliko ste koristili šminku, Sensibio AR micelarna voda će Vam pomoći da rastopite šminku sa lica, pre umivanja gelom i vodom. Blagi gelovi ponekada nisu dovoljno 'snažni' da u potpunosti uklone slojeve šminke sa lica. U tom slučaju, mnogo je bolje posegnuti za dva koraka nege koji će različitim mehanizmima nežno rastvoriti šminku bez isušivanja kože, nego uzeti agresivnu umivalicu koja će pored šminke ukloniti i zaštitni film naše kože. Micelarnu vodu možete koristiti i kada osetite potrebu da lice očistite u toku dana ili za jutarnje čišćenje kože umesto gela.
Hidratantni serum adekvatan za Vašu kožu bio bi La Roche Ultra dermallergo serum sa neurosensinom - kozmetičkim aktivnim sastojkom za koji je pokazano da smanjuje osećaj neprijatnosti kod osetljive kože i smanjuje njenu netolerantnost na spoljašnje uticaje.
Sledeći korak može biti krema ili tonirana krema sa zaštitnim faktorom u dnevnoj nezi, a za večernju negu, u zavisnosti od potrebe kože, možete se opredeliti za bogatu hidratantnu kremu ili laganiju varijantu.
Više informacija o rozacei pronaći ćete u tekstu Rozacea - naučite kako da je držite pod kontrolom.
Srdačan pozdrav,
Ivona Stefanović
magistar farmacije