Anemija - kako da je prevaziđete i povratite energiju

ANEMIJA - KAKO DA JE PREVAZIĐETE I POVRATITE ENERGIJU

  • BLOG Brinemo o vama
  • Zdravlje
  • Imunitet

5 minuta čitanja


Šta je anemija? Anemija je stanje koje se karakteriše smanjenjem broja crvenih krvnih zrnaca (eritrocita) ili smanjenjem nivoa hemoglobina u krvi. Hemoglobin je protein u crvenim krvnim zrncima koji prenosi kiseonik iz pluća u ostale delove tela. Kada nivo hemoglobina ili broj crvenih krvnih zrnaca opadne, krv ne može efikasno da prenosi dovoljnu količinu kiseonika.

Uzroci anemije

Postoji više različitih uzroka anemije, a neki od najčešćih su nedostatak gvožđa, različita oboljenja, nedostatak vitamina B12 i folne kiseline, kao i hirurške intervencije. 

  • Nedostatak gvožđa je najčešći uzrok anemije, često usled nedovoljnog unosa gvožđa kroz ishranu, loše apsorpcije gvožđa ili većeg gubitka krvi. Do gubitka krvi dolazi usled povreda, operacija, gastrointestinalnog krvarenja (npr. čir na želucu) ili hemoroida. S obzirom na to da krvarenje može biti unutrašnje, nekad je potrebno mnogo vremena da se ono uoči i zaustavi. Obilna menstrualna krvarenja, kao i gubitak velike količine krvi tokom porođaja takođe mogu dovesti do anemije.
  • Nedostatak vitamina B12, koji je ključan za proizvodnju crvenih krvnih zrnaca uglavnom nastaje zbog slabe apsorpcije (npr. zbog perniciozne anemije ili problema sa crevima) tog vitamina.
  • Nedostatak folne kiseline, koja je važna za proizvodnju i sazrevanje crvenih krvnih zrnaca, može biti posledica loše ishrane, problema sa apsorpcijom ili povećanih potreba tokom trudnoće. (Pročitajte: Anemija u trudnoći – kako izbeći malokrvnost)
  • Neke genetske bolesti, kao što su srpasta anemija ili talasemija, mogu uzrokovati anemiju zbog abnormalne proizvodnje ili strukture crvenih krvnih zrnaca. Problemi sa koštanom srži (aplastična anemija ili leukemija) mogu da utiču na sposobnost koštane srži da proizvodi crvena krvna zrnca. Određene hronične infekcije, upalne bolesti, bubrežne bolesti i rak takođe mogu uzrokovati anemiju zbog smanjene proizvodnje crvenih krvnih zrnaca ili povećanog razaranja istih. Hemolitička anemija nastaje kada se crvena krvna zrnca prebrzo raspadaju, što može biti uzrokovano autoimunim bolestima, infekcijama ili reakcijama na lekove.
  • Hronični alkoholizam može dovesti do anemije zbog malapsorpcije hranljivih materija i toksičnih efekata na koštanu srž.
  • Neki lekovi mogu uzrokovati anemiju kao nuspojavu.

Tipovi anemije

Postoji mnogo vrsta anemije (sideropenična, aplastična, megaloblastna, srpasta, perniciozna anemija itd.), koje se klasifikuju prema različitim kriterijumima, kao što su uzrok, mehanizam nastanka i karakteristike crvenih krvnih zrnaca. Svaka vrsta anemije zahteva specifično lečenje. Pravovremeno prepoznavanje i lečenje mogu sprečiti razvoj težih simptoma i komplikacija.

Anemija se dijagnostikuje putem testova krvi. Kompletna krvna slika (KKS) prikazuje nivo hemoglobina, broj crvenih krvnih zrnaca, hematokrit (procenat crvenih krvnih zrnaca u krvi) i druge parametre. Za određivanje uzroka anemije mogu se koristiti testovi za gvožđe, TIBC, UIBC, feritin, transferin, vitamin B12, folnu kiselinu, kao i testovi funkcije jetre, bubrežne funkcije i koštane srži. 

Sideropenična anemija (sideropenijska anemija)

Sideropenična anemija je najčešći oblik anemije koji se javlja usled nedostatka gvožđa u organizmu. Ovaj nedostatak dovodi do manje proizvodnje hemoglobina, što rezultira smanjenim brojem crvenih krvnih zrnaca i smanjenom sposobnošću krvi da transportuje kiseonik.

Uzroci sideropenične anemije su neadekvatan unos gvožđa kroz ishranu, povećane potrebe za gvožđem (u trudnoći i tokom rasta potrebe za gvožđem se povećavaju), hroničan gubitak krvi, povrede i poremećaji apsorpcije. 

Dijagnoza sideropenične anemije se postavlja na osnovu analize krvi, uključujući kompletnu krvnu sliku (KKS), serumsko gvožđe, feritin i ukupnu sposobnost vezivanja gvožđa. 

Lečenje sideropenične anemije podrazumeva veći unos gvožđa putem hrane i dodatke gvožđa. Ako anemiju uzrokuje hronično krvarenje ili poremećaj apsorpcije, treba lečiti osnovni problem. Uz pravilan pristup, sideropenična anemija se uspešno prevazilazi, a rani tretman sprečava ozbiljnije komplikacije.

Perniciozna anemija

Perniciozna anemija je vrsta anemije koja nastaje usled nedostatka vitamina B12. Ovaj nedostatak obično je posledica problema sa apsorpcijom vitamina B12 u crevima, a najčešći uzrok je autoimuna bolest koja oštećuje želudačnu sluznicu.

Dijagnoza se postavlja putem laboratorijskih testova - krvne analize kojom se meri nivo hemoglobina i vitamina B12, kao i testovima za prisustvo unutrašnjeg faktora i antitela. 

Lečenje perniciozne anemije obično uključuje injekcije vitamina B12, kojim se povećava nivo tog vitamina u telu. Oralni suplementi nisu efikasni jer postoji problem sa njihovom apsorpcijom.

Megaloblastna anemija

Megaloblastna anemija je oblik anemije koji nastaje usled nedostatka vitamina B12 ili folne kiseline, što dovodi do nepravilnog sazrevanja crvenih krvnih zrnaca u koštanoj srži. Umesto da se normalno razvijaju, crvena krvna zrnca postaju veća i nepravilna, što smanjuje njihovu sposobnost da efikasno transportuju kiseonik.

Uzroci megaloblastne anemije su nedostatak vitamina B12 i/ili nedostatak folne kiseline. Dijagnoza se postavlja putem laboratorijskih testova, uključujući kompletnu krvnu sliku i testove za nivo vitamina B12 i folne kiseline.

Kada je u pitanju megaloblastna anemija, lečenje zavisi od uzroka. Kod nedostatka vitamina B12, koriste se injekcije ili oralni suplementi. Kod nedostatka folne kiseline, koriste se suplementi folne kiseline u obliku tableta. Uvode se i dijetalne promene (uključivanje hrane bogate vitaminom B12 i folnom kiselinom). Ako postoji hronična bolest ili poremećaj apsorpcije, leči se taj problem.

Anemija simptomi

Simptomi anemije razvijaju se postepeno i često su blagi u početnoj fazi. Na samom početku, javlja se umor, malaksalost, osećaj iscrpljenosti i nedostatka energije, bledilo kože i sluzokože i kratak dah, posebno pri fizičkoj aktivnosti.

Kako se anemija pogoršava, simptomi postaju teži i izraženiji - javlja se ubrzan rad srca (kako bi se kompenzovao smanjeni prenos kiseonika), zamagljen vid, vrtoglavica i glavobolja (zbog smanjenog protoka krvi i kiseonika do mozga), ekstremiteti postaju hladniji zbog lošije cirkulacije. U težim slučajevima, može doći do bolova u grudima zbog povećanog opterećenja srca, kao i problema sa koncentracijom i do osećaja konfuzije.

Pored ostalog, može doći i do smanjenja libida, gubitka menstruacije i poremećaja sna. (Pročitajte: Kako pobediti nesanicu?)

Teška anemija je ozbiljno stanje koje značajno utiče na funkciju organa i opšte zdravlje. U ovom stanju telo ne može da transportuje dovoljno kiseonika do tkiva, što može dovesti do većih komplikacija. Lečenje teške anemije nekad podrazumeva transfuziju krvi:, da bi se brzo povećao nivo hemoglobina.

Eritrociti (Er)

Eritrociti su krvne ćelije koje sadrže hemoglobin i učestvuju u prenosu kiseonika i ugljen-dioksida kroz organizam. Povećan broj eritrocita govori da se radi o dehidrataciji, policetemiji (retko oboljenje). Smanjen broj eritrocita jedan je od pokazatelja anemije zajedno sa hematokritom, hemoglobinom i eritrocitnim konstantama.

 

Leukociti (Le)

Stvaraju se u koštanoj srži i imaju ulogu u zaštiti organizma od infekcije, pri čemu svaka određena populacija leukocita (ima ih pet) ima posebnu funkciju, što se vidi u leukocitarnoj formuli koja se radi nezavisno od krvne slike, a preporučuje se kao obavezna dopuna slike o stanju organizma.

Povećan broj leukocita govori da se radi o bakterijskoj infekciji. Smanjen broj govori da se radi o leukocitozi, virusnom oboljenju koje se javlja kod hemoterapije, kao i kod primene nekih lekova.

anemija-1

Hemoglobin (Hgb)

Hemoglobin je sastojak eritrocita i predstavlja proteinski kompleks koji prenosi kiseonik iz pluća u tkiva i ugljen-dioksid iz tkiva nazad u pluća. Smanjen broj daje signal da se radi o anemiji, ali se to mora posmatrati zajedno sa vrednostima eritrocita i gvožđa. 

Hematokrit (Htc)

Hematokrit predstavlja zapreminu eritrocita u jedinici pune krvi. Povećane vrednosti govore da se radi o policitemiji rubra vera (retka bolest čiji je uzrok nepoznat i javlja se kod starijih osoba). Smanjena vrednost ukazuje na to da se radi o dehidrataciji i anemiji. 

Trombociti (Tr)

Trombociti su krvne pločice koje imaju ulogu u hemostazi i zgrušavanju krvi. Povećan broj govori da se radi o spontanom zgrušavanju krvi. Smanjen broj pokazuje da se radi o autoimunim bolestima, spontanim tačkastim krvarenjima, a takođe se javlja kod primene citostatika ili posle transfuzije krvi.

Anemija u trudnoći

Trudnička anemija je stanje koje se često javlja tokom trudnoće, a karakteriše se smanjenim nivoom hemoglobina u krvi. Tokom trudnoće, potrebe organizma za gvožđem se povećavaju, kako bi se podržao rast fetusa i povećao volumen krvi kod majke. Mnoge trudnice ne unose dovoljno gvožđa putem hrane, što može dovesti do anemije. Osim gvožđa, potrebni su i drugi nutrijenti, poput folne kiseline i vitamina B12, koji su važni za proizvodnju crvenih krvnih zrnaca.

Krvarenje tokom trudnoće, uključujući krvarenje tokom porođaja, takođe može doprineti razvoju anemije. 

Nedostatak gvožđa može negativno uticati na rast i razvoj fetusa, dovodeći do niske porođajne težine, prevremenog rođenja i razvojnih poteškoća.

Ishrana bogata gvožđem može sprečiti nastanak trudničke anemije. Ukoliko je potrebno, lekar može preporučiti dodatke gvožđa i folne kiseline, kako bi se zadovoljile povećane potrebe. Redovni pregledi i analize krvi tokom trudnoće pomažu u ranom otkrivanju i lečenju anemije.

Anemija kod dece

Najčešći uzrok anemije kod dece je nedostatak gvožđa, često zbog nedovoljnog unosa gvožđa u ishrani ili povećanih potreba tokom rasta. Pored toga, uzrok može biti nedostatak vitamina B12 i folne kiseline, određene hronične infekcije i upalna stanja, genetski poremećaji i povećan gubitak krvi usled povreda i operacija. 

Simptomi anemije kod dece su umor i slabost, bledilo kože i sluzokože, vrtoglavice ili glavobolje, ubrzan rad srca, razdražljivost, smanjena aktivnost i interesovanje za igru. 

Lečenje anemije kod dece podrazumeva promene u ishrani, kao i dodatke gvožđa u obliku sirupa ili tableta, po preporuci lekara. Nakon toga, potrebno je praćenje krvne slike, kako bi se ispratilo napredovanje i efikasnost lečenja. Ako je anemija posledica hronične bolesti ili genetskog poremećaja, lečenje se usmerava na upravljanje tim stanjem.

Anemija i ishrana

Ishrana je ključna za prevenciju anemije, posebno zbog uloge hranljivih materija koje su neophodne za proizvodnju crvenih krvnih zrnaca. U ishranu treba uključiti:

  • Namirnice bogate gvožđem - crveno meso, piletinu, ribu, džigericu, mahunarke (sočivo, pasulj, grašak), tamno zeleno povrće (spanać, kelj).
  • Namirnice bogate vitaminom B12, koji je važan za zdravlje crvenih krvnih zrnaca. Izvori uključuju meso, ribu, mlečnu proizvode i jaja. Vegetarijanci i vegani mogu da razmotre suplementaciju ili obogaćene biljne alternative.
  • Namirnice bogate folnom kiselinom, koja pomaže u proizvodnji i sazrevanju crvenih krvnih zrnaca - zeleno lisnato povrće, citrusno voće, mahunarke.

Pravilnim kombinovanjem namirnica možete poboljšati apsorpciju hranljivih materija. Vitamin C poboljšava apsorpciju gvožđa iz biljnih izvora. Nasuprot tome, kalcijum ometa apsorpciju gvožđa i zato mlečne proizvode ne treba konzumirati uz obrok koji obiluje gvožđem.

Izbegavajte ispijanje čaja i kafe tokom obroka (smanjiće apsorpciju gvožđa zbog prisustva tanina). Bolje je da ove napitke pijete između obroka. 

Zdrav životni stil i redovno vežbanje pomažu u održavanju cirkulacije i podržavaju proizvodnju crvenih krvnih zrnaca. Alkohol ometa apsorpciju hranljivih materija, a pušenje smanjuje nivo kiseonika u krvi i pogoršava simptome anemije.

aronija-sok

Preparati za dobru krvnu sliku

Terranova Gvožđe bisglicinat

Easy Iron gvožđe je prirodan izvor gvožđa koji, zahvaljujući Magnifood kompleksu, ima izuzetnu bioraspoloživost. Klinička studija sprovedena na trudnicama sa anemijom pokazala je da uzimanje ovog proizvoda pozitivno utiče na povećanje nivoa gvožđa u krvi. Dodatna prednost je to što ovaj preparat ne uzrokuje konstipaciju ni mučninu. 

Sideral Forte

Sideral Forte je pogodan za osobe koje teško podnose druge preparate gvožđa. Gvožđe u obliku gvožđe pirofosfata obloženo je Sucrosomial tehnologijom koja omogućava da se sačuva netaknuto dok prolazi kroz želudac i direktno se apsorbuje u tankom crevu. Ova tehnologija štiti sluzokožu usta i gastrointestinalni trakt od iritacija. Pored gvožđa, u ovom proizvodu nalazi se i vitamin C. 

Globifer Forte

Globifer Forte pomaže kod malokrvnosti uzrokovane nedostatkom gvožđa u organizmu. Može smanjiti prisustvo simptoma nedostatka gvožđa, kao što su slabost, umor, vrtoglavica, bledilo i opadanje kose. 

Sok od aronije

Goodwill Aronija sok je potpuno prirodan proizvod koji poboljšava opšte stanje organizma i krvnu sliku, ukoliko se redovno konzumira. Zreli plodovi aronije sadrže velike količine biofenola, tanina, katehina, flavonoida, antocijanina (najviše od svih dosad poznatih voćnih vrsta), folnu kiselinu, vitamine A, C, B2, B6, B9, E i veoma redak vitamin P, kao i beta-karoten, kalijum, kalcijum, gvožđe, mangan, molibden, jod i fosfor. 

Suplemente sa gvožđem i druge preparate koji mogu pomoći u prevazilaženju anemije poručite preko BENU shopa, klikom ovde.

Često postavljana pitanja

Da li je anemija opasna? 

Ako se anemija ne leči ili dugo traje, mogu da nastanu ozbiljnije komplikacije, uključujući konstantan umor i slabost, probleme sa srcem, kao i slabljenje imunološkog sistema. U teškim slučajevima, nedostatak kiseonika utiče na funkcionisanje vitalnih organa i dovodi do njihovog oštećenja. Trudnička anemija povećava rizik od komplikacija tokom trudnoće.

Kako se leči anemija?

Lečenje anemije zavisi od tipa anemije i njenog uzroka. 

  • Sideropenična anemija: promene u ishrani (uključivanje hrane bogate gvožđem), dodaci gvožđa, lečenje osnovnog uzroka (ako je anemija uzrokovana hroničnim krvarenjem ili drugim poremećajem).
  •  Megaloblastna anemija: dodaci vitamina B12 i folne kiseline, uključivanje hrane bogate ovim vitaminima, lečenje osnovnog uzroka (ako je anemija uzrokovana hroničnom bolešću).
  • Perniciozna anemija: injekcije vitamina B12, povećanje unosa hrane bogate vitaminom B12.

  • Hemolitička anemija: lečenje osnovnog poremećaja (infekcije ili autoimune bolesti), imunosupresivna terapija (ako je anemija uzrokovana autoimunim poremećajem), transfuzija krvi (u teškim slučajevima).

Da li su anemija i stres povezani?

Anemija može dovesti do umora i slabosti, što povećava nivo stresa. Simptomi anemije, poput vrtoglavice i nedostatka daha, mogu izazvati osećaj anksioznosti ili straha, što dodatno povećava stres.

Preporučeni proizvodi

Preporučeni proizvodi

Sideral forte 20 kapsula

1 945,00 RSD

+

Globifer forte 40 tableta

3 195,00 RSD

+

MaxMedica Ferrofol 30 kapsula

1 186,00 RSD

+

Goodwill aronija sok 750 ml

1 890,00 RSD

+

Feroglobin B12, 30 kapsula

  • Preporučeno

1 595,00 RSD

+

Feroglobin B12 sirup 200 ml

1 277,00 RSD

+

Terranova Easy Iron kompleks, 50 kaspula

1 300,00 RSD

+


Povezana pitanja iz savetovališta

Povezana pitanja iz savetovališta

    • Pitanje za BENU savetnika
    • vitamini i minerali
    • žene
    28. 01. 2022

    Nizak hemoglobin

    Poštovani,
    Nakon odrađene analize krvi utvrđeno je da mi je hemoglobin jako nizak 110 g/l.
    Šta od preparata za suplementaciju mogu da koristim da mi se opšte stanje popravi?
    Veliko hvala unapred

    • Pitanje za BENU savetnika
    • vitamini i minerali
    20. 07. 2022

    Preparat za nizak hemoglobin

    Poštovani,
    Nekoliko godina patim od manjka hemoglobina i eritrocita. Koji preparat gvoždja mi preporučujete s obzirom na to da ih ne podnosim jer imam hronični atrofični gastritis? Imam 60 godina. Zahvaljujem unaprijed.
    Ksenija

Sva pitanja


Povezani članci

Povezani članci

Svi članci


Ocene/Recenzije

Ocene/Recenzije

Budite prvi koji će napisati recenziju/komentar za ovaj članak.

Napišite novu recenziju