PET NAČINA DA PREVAZIĐETE PROLEĆNI UMOR
Mnogima su prva asocijacija na proleće sunčevi zraci, zelenilo i lepo vreme. Temperatura je uglavnom prijatna, ni nepodnošljivo niska, ni nesnosno visoka.
Zašto je onda za prolećno doba karakaterističan umor, jedna posebna vrsta isrcpljenosti? Zar ne bi trebalo da se osećamo življe i poletnije, u skladu s onim što se dešava oko nas?
Prolećni umor povezuje se sa tim što smo tokom zime, kada je svežih namirnica znatno manje nego tokom ostatka godine, unosili nedovoljno vitamina i minerala. S obzirom na to da su pojedini od njih zaslužni za snabdevanje ćelija kiseonikom, posledice nedovoljnog unosa tokom zime odraziće se u proleće.
Boravak u zatvorenim, zagušljivim prostorijama i smanjena izloženost sunčevim zracima koji su izvor vitamina D takođe otežavaju adaptiranje na novonastalu situaciju.
Za najhladniji period u godini tipična je i masnija i teža hrana, manje fizičke aktivnosti i kretanja, kao i nedovoljan unos tečnosti. Zbog povećanog broja respiratornih i drugih infekcija, imunitet je najčešće oslabljen, što takođe doprinosi osećaju malaksalosti. Umoru doprinosi i nagla promena vremena na koju se neki ljudi duže prilagođavaju. Velike temperaturne razlike između jutra i podneva ne prijaju ni onima koji su potpuno zdravi, a još manje hroničnim bolesnicima. (Pročitajte: Čest problem, a još uvek tabu tema - prošireni hemoroidi)
Prolećni umor dovodi se u vezu i sa promenom nivoa određenih hormona. U zimskom periodu, kada su dani kraći, melatonin se luči pojačano. S porastom količine dnevne svetlosti i dužom obdanicom, količina melatonina se smanjuje, ali se zato povećava lučenje serotonina. Navikavanje na nov hormonski status zahteva određeno vreme, a dok se situacija ne stabilizuje, mogu se javiti poteškoće.
Šta su simptomi prolećnog umora?
Po svojim osobenostima, prolećni umor se ne razlikuje mnogo od drugih stanja iscrpljenosti. Ono što se primećuje je umor, nedostatak koncentracije, smetenost i pospanost. Mnogi se žale i na glavobolju, poteškoće sa spavanjem, neraspoloženje i razdražljivost. Pa ipak, ne postoje dijagnostički testovi kojima bi se potvrdilo prisustvo prolećnog umora.
Iako može otežati uobičajeno funkcionisanje i izvršavanje dnevnih obaveza, to nije bolest i ne treba da bude razlog za brigu. Uglavnom prolazi za nekoliko nedelja, kada se vremenski uslovi, tj. više temperature ustale, a organizam prilagodi. Ukoliko do toga ne dođe ni nakon mesec dana, poželjno je posavetovati se sa lekarom. Postoje brojne bolesti za koje je takođe tipično stanje umora, pa je važno utvrditi o čemu se radi u konkretnom slučaju. (Pročitajte: Sindrom policističnih jajnika - znate li da prepoznate simptome?)
Kako prevazići problem?
Iako postoje stvari na koje ne možemo uticati, svakako da postoji i ono što je u našoj moći. Do više energije doći ćemo ako se fokusiramo na brigu o svom zdravlju. Dan je duži, obaveze se povećavaju, a ubrzani tempo treba izdržati.
Dovoljno odmora i sna ojačaće organizam i pružiti energiju potrebnu za dnevne aktivnosti. To ne znači da celo propodne treba provesti u krevetu, već da na spavanje treba leći na vreme.
Bez obzira na godine, što više vremena treba provoditi na otvorenom, krećući se. Fizička aktivnost ubrzava cirkulaciju i rad limfnog sistema, što dovodi do većeg snabdevanja ćelija kiseonikom. Mnogi potcenjuju benefite koje pruža svakodnevna, umerena šetnja, a upravo je to dobra polazna tačka za jačanje organizma. Nakon treninga ili neke druge fizičke aktivnosti, umesto toplom, preporučuje se tuširanje mlakom vodom. Naizmenično izlaganje tela hladnijoj i toplijoj vodi opustiće mišiće, a ojačati imuni sistem. Razlika u temperaturi vode ne treba da bude prevelika, već umerena.
Ne sme se zaboraviti ni na važnost hidratacije. Ukoliko je organizam dehidriran, javiće se glavobolja i zamor. Neprerađeni plodovi koji obiluju sokom i vlaknima, salate obogaćene klicama i mikrobiljem treba da postanu zdrava navika i nešto što se podrazumeva. Kratkoročni detoksi daju rezultat, ali je za trajno poboljšanje zdravlja ipak potrebno više od toga.
Ukoliko je to potrebno, da bi unos nutrijenata bio optimalan, može se koristiti i suplementacija. Postoje brojni vitaminsko-mineralni kompleksi koji će nadomestiti ono što u telu nedostaje. Ako vam je potreban stručan savet o tome koji bi bio najprikladniji za vas, posetite najbližu BENU apoteku ili se konsultujte sa našim farmaceutima putem besplatne usluge Pitajte farmaceuta.
Podelite članak
Preporučeni proizvodi
Livsane Immune Power rastvor 8x22,5ml
Nedostupno
1 529,00 RSD
LIVSANE Immune Support Liquid 7x25 ml
1 699,00 RSD
1 189,30 RSD
A-lixir 400 protect
2 995,00 RSD
2 396,00 RSD
Ecotonic ampule 10 komada
Nedostupno
1 484,00 RSD
Prolife suspenzije 7 bočica 10 ml
1 260,00 RSD