MOLEKUL DUGOVEČNOSTI

MOLEKUL DUGOVEČNOSTI

KOENZIM Q10

Svaki udisaj, otkucaj srca ili pokret koji napravimo troši energiju. Metabolički gledano, naš dan je unos, potrošnja i regeneracija. Kako godine odmiču, telesne rezerve se troše i metabolički potencijal opada. Za šta nam je potreban i kako se kvalitetno iskorišćava Koenzim Q10?

  • BLOG Brinemo o vama

Koenzim Q10 (Ubihinon, CoQ10) je esencijalni biomolekul, zastupljen u mitohondrijama svih naših ćelija. Pretvaranje hrane u energiju zahteva niz biohemijskih lančanih reakcija za koje je neophodan CoQ10. Energiju na ovaj način dobija 95 posto ćelija, pa je prisustvo ovog molekula neophodno za ćelijski život. CoQ10 je i moćan antioksidans, on štiti naša tkiva od oksidativnog stresa i štetnih dejstava slobodnih radikala.

Potrošnja CoQ10 je konstantna i njegovo obnavljanje je proces koji se odvija u ćelijama jetre. Najzastupljeniji je u metabolički aktivnim tkivima kao što su srčani mišić, krvni sudovi, moždano tkivo, koža, glatka muskulatura gastrointestinalnog trakta itd.

Usled starenja, zbog nekih bolesti, uključujući i pojedina genetska oboljenja, upotrebe pojedinih lekova ili restriktivnih dijeta, dolazi do smanjenja nivoa koenzima u krvi. Iako ga ima u iznutricama, ribi i integralnim žitaricama, to je nedovoljno za podizanje nivoa koenzima Q10 u organizmu, kada je potrebno značajno povećanje. Tada se preporučuje dodatan unos u vidu suplemenata. U apotekama ima veliki broj proizvoda na bazi Koenzima Q10, dostupnih u dozama od 30 do 200 mg.

Kod stanja kao što su povišen krvni pritisak, arterioskleroza i migrene vaskularnog porekla, korisno je uzimati CoQ10. Zajedničko za ova oboljenja je promena u metabolizmu unutar zidova krvnih sudova i za njihovu regeneraciju preporučuje se, pored redovne terapije, i ovaj koenzim. 

Srčana insuficijencija ili stanje nakon infarkta miokarda zahtevaju povišenu metaboličku aktivnost srca, te se preporučuje uzimanje doze od 100 mg jednom do tri puta dnevno. Na taj način se povećava oksidativni potencijal tkiva i oporavak je značajno brži.

Sindrom hroničnog zamora, kao i bolovi u mišićima često su praćeni smanjenim nivoima koenzima u krvi pacijenata. Dodatno, u stanjima intenzivirane aktivnosti skeletnih mišića, kao što su fizički rad ili bavljenje sportom, usled velike potrošnje kiseonika od strane mišića, preporučuje se uzimanje CoQ10 kroz suplemente u dozama od 60 mg dnevno.

Lekovi protiv povišenog holesterola (statini) i pojedini lekovi za poremećaj srčanog ritma i krvnog pritiska (beta blokatori), smanjuju nivo CoQ10. Stoga se preporučuje uzimanje suplemenata u dozama od 100 mg dnevno uz ove lekove.

U slučaju trudnoće ili dojenja preporučuje se oprez kod uzimanja ovih suplemenata i o tome detaljno treba porazgovarati sa svojim lekarom ili farmaceutom.

 S obzirom na visoki antioksidativni potencijal ovog molekula, pokazano je da CoQ10 značajno umanjuje efekte oksidativnog stresa u koži. Možemo ga naći i u preparatima za spoljašnju upotrebu, protiv bora i prvih znakova starenja. Pojedini eminentni autori nazivaju ga „molekulom dugovečnosti“.


Ocene/Recenzije

Ocene/Recenzije

Budite prvi koji će napisati recenziju/komentar za ovaj članak.

Napišite novu recenziju