ČIŠĆENJE, NEGA I ZAŠTITA U LETNJIM MESECIMA

ČIŠĆENJE, NEGA I ZAŠTITA U LETNJIM MESECIMA

NEŽNA KOŽA DECE I BEBA

Koža beba je tanja i nežnija od kože odraslih, znojne i lojne žlezde nisu tako aktivne, pa su i hidrolipidni film i kiseli zaštitni omotač (vodeni sloj hidrolipidnog filma je blago kiseo) još uvek nedovoljno razvijeni. Rezultat svega navedenog jeste da je dečja koža, naročito u prvim godinama života, manje otporna na dejstvo fizičkih, hemijskih i mikrobioloških uticaja, sklona je isušivanju i osetljivija na UV zrake od kože odraslih. Zato se njenoj nezi mora posvetiti posebna pažnja.

  • BLOG Brinemo o vama

DA KUPANJE BUDE UŽIVANJE

Šamponi, kao i pene za kupanje beba i dece razlikuju se po sastavu od ostalih vrsta šampona, s obzirom na to da njihov kvalitet mora da bude prilagođen specifičnim karakteristikama kože u tom uzrastu. Imaju umereno odmašćujuće delovanje, odnosno uklanjaju višak sebuma, ali ne i epidermalne lipide. Kao površinski aktivne materije koje ulaze u sastav bebi šampona, a imaju ulogu penećih sredstava i čistača kože, koriste se one sa najmanjom iritabilnošću, a njihov ukupan sadržaj u bebi šamponu treba da bude što niži. Moraju biti blagi prema koži, kosi, očima, pa čak i prema gastrointestinalnom traktu (u slučaju da ih dete proguta). Da bi se izbegla iritacija očiju, ovi preparati se podešavahu na pH vrednost suzne tečnosti koja iznosi približno 7,4. To omogućava vama i vašoj bebi uživanje u kupanju bez suza.

NEKA SE OSEĆA PRIJATNO U SVOJOJ KOŽI

Kremovi za decu namenjeni su nezi i zaštiti dečje kože nakon kupanja, a ta dva delovanja često su objedinjena u jednom proizvodu. Od kvalitetnog krema za negu kože očekuje se da:

  • Obezbedi koži dovoljnu količinu lipida koji se odstranjuju tokom kupanja;
  •  Održava vlažnost kože;
  • Sadrži aktivne supstance koje deluju umirujuće, emolijentno i koje podstiču regeneraciju kože;
  •  Smanji trenje i štiti kožu od nečistoća, a posebno kožu pod pelenama od delovanja izlučevina (znoja, urina i fecesa);
  • Ne izaziva iritaciju kože.

Aktivne supstance koje ulaze u sastav kremova za decu treba da deluju antiseptično, protivupalno (ekstrakti kamilice, bisabolol) i epitelizantno (alantoin, uljani ekstrakt nevena). Pantenol se često dodaje kao vlažeći agens i sredstvo koje podstiče regeneraciju kože.

Za zaštitu i negu dečje kože pod pelenama najpovoljniji su hidrofobni (vodootporni) kremovi. Oni na koži ostavljaju kontinuirani film koji štiti od delovanja izlučevina i njihovih raspadnih produkata, štite od trenja, smiruju i sprečavaju iritaciju, tako da po svojoj osnovnoj funkciji pripadaju zaštitnim kremovima. Kozmetički aktivne supstance koje ispoljavaju adsorbentno i adstringentno delovanje (skupljaju višak vlage) su cink-oksid i talk, a njihova uloga je od presudnog značaja u zaštiti kože od nastanka ojeda, naročito na pregibima (lakat, koleno, prepone).

INSTANT REŠENJE ZA ČISTU KOŽU

Lokalnu higijenu kože pod pelenama najbolje je održavati mlakom vodom i sredstvima koja omogućavaju održavanje pH kože 5,5. Ali s obzirom na to da je sezona letnjih odmora i putovanja, privremeno rešenje jeste korišćenje vlažnih maramica za čišćenje kože, kao adekvatne zamene za pranje pelenske regije prilikom presvlačenja pelena. Uglavnom su impregnirane blagim čistećim i antiseptičnim sastojcima koji će održati prirodni balans kože.

Kozmetička industrija stalno traga za inovativnim proizvodima koji će zajednički odmor porodica sa malom bebom umnogome olakšati. Jedan od tih proizvoda koji je već par godina prisutan na tržištu jeste micelarna voda za čišćenje bez ispiranja. To je vodeni rastvor koji sadrži čisteće agense čiji su molekuli sposobni da formiraju sferne čestice (micele) i da u svojoj unutrašnjosti prilikom čišćenja kože zarobe sve nečistoće, a koža ostaje negovana i čista. Naime, dovoljno je prilikom presvlačenja pelena tupferom natopljenim micelarnom vodom prebrisati pelensku regiju i pregibe i ostaviti da se osuši.

BEZBRIŽNA IGRA U PESKU

Pravljenje kula od peska i brčkanje u plićaku najveće je zadovoljstvo svakog deteta. Da biste mu omogućili da u toj igri uživa, treba ga adekvatno zaštititi od štetnog UV zračenja, imajući u vidu nedovoljno razvijenu barijernu funkciju kože kod dece i smanjenu aktivnost pigmentacijskih ćelija (melanocita) koje kod odraslih učestvuju u zaštiti kože. Da biste sprečili nastanak opekotina, koje se kod dečje kože mogu javiti već nakon samo pet minuta izlaganja jakom popodnevnom suncu bez zaštite, pridržavajte se sledećih saveta:

• Bebe ne bi trebalo izlagati direktnom sunčevom zračenju;

• Sva deca bi trebalo da se klone sunca između 10 do 16 časova, tada je zračenje najjače;

• Nanositi kreme sa visokim zaštitnim faktorom na celo telo 20 minuta pre izlaganja suncu, a onda ponovo nakon pola sata, kao i posle svakog kupanja i brisanja peškirom;

• Za malu decu i bebe preporučuju se kreme s mineralnim filterima koji stvaraju zaštitni film na koži, reflektuju UV zrake i ne dozvoljavaju njihovo prodiranje kroz kožu;

• Nositi šeširiće i naočare da bi se zaštitili lice, oči i uši;

• Piti puno tečnosti.


Ocene/Recenzije

Ocene/Recenzije

Budite prvi koji će napisati recenziju/komentar za ovaj članak.

Napišite novu recenziju