DOJENJE I UPOTREBA LEKOVA - SMERNICE I PREPORUKE
Primena lekova u periodu dojenja je u porastu i sve češće se postavlja pitanje koliko je uzimanje medikamenata bezbedno za dojeno dete.
Poznavanje delovanja i farmakokinetičkih karakteristika leka, kao i profila njegovih neželjenih efekata ima suštinski značaj za odgovarajući izbor optimalnog leka u okviru razmatrane terapijske grupe i za nastavak dojenja. Primena lekova ne znači nužno obustavu dojenja.
Apoteka je mesto gde edukovani farmaceuti dojiljama pružaju podršku za bezbednu primenu lekova, odnosno podršku da nastave sa dojenjem, uz optimalnu primenu leka koji je bezbedan i za majku i za odojče.
Podaci ukazuju da oko 60 - 70% dojilja u periodu dojenja uzme barem jedan lek. Najčešće indikacije za primenu lekova su: bol, temperatura i prehlade, urinarne i respiratorne infekcije, alergije i kontracepcija.
Analgetici i dojenje
Bol se relativno često javlja kod dojilja, a najčešće korišćeni analegtici su paracetamol i ibuprofen. Ovi lekovi su najviše ispitivani i smatraju se najbezbednijim za primenu tokom dojenja. Iako veliki broj razmatranih analgetika nema apsolutnu kontraindikaciju za primenu tokom dojenja, otpor dojilja postoji i prema ibuprofenu, koji bi im bio lek izbora za lečenje glavobolje, zubobolje ili menstrualnih bolova pre trudnoće ili da ne doje.
Dojenje tokom lečenja majke paracetamolom treba smatrati bezbednim. Kratkotrajna upotreba nesteroidnih antiinflamatornih lekova je takođe kompatibilna sa dojenjem. Za dugotrajno lečenje, možda bi trebalo dati prednost lekovima kratkog dejstva bez aktivnih metabolita, kao što je ibuprofen.
Cistitis je zapaljenje mokraćne bešike koje može, ali ne mora biti praćeno bakterijskom infekcijom. Simptomi uključuju bol pri mokrenju, učestalost i hitnost, kao i osećaj nemogućnosti potpunog pražnjenja bešike. U uputstvima za pacijente i pakovanju lekova za cistitis bez recepta se generalno savetuje da ih ne treba koristiti tokom dojenja. Proizvođači nisu obavezni da sprovode bilo kakve testove bezbednosti u pogledu majčinog mleka prilikom prvog licenciranja proizvoda i zato ne preuzimaju odgovornost. To ne ukazuje na rizik. (Pročitajte: Ešerihija koli u mokraći - simptomi i lečenje)
Antihistaminici, dekongestanti i lekovi za lečenje prehlade i gripa
Antagonisti histaminskog H1 receptora druge generacije su lekovi prvog izbora za lečenje alergijskih bolesti u periodu dojenja. Visoke doze antihistaminika i njihova produžena upotreba mogu smanjiti količinu mleka kod dojilje u ranom postpartalnom periodu, dok nije u potpunosti uspostavljena laktacija ili ukoliko se istovremeno primenjuje pseudoefedrin. (Pročitajte: Lekovi i dojenje - šta je bezbedno?)
Kada se primenjuju antihistaminici prve generacije, dojiljama treba skrenuti pažnju na to da ne spavaju u istom krevetu sa detetom koje doje.
Prehlada i grip su veoma česti, pa je upotreba dekongestanata i lekova za lečenje prehlade i gripa očekivana u periodu laktacije. U lečenju se prednost daje nefarmakološkim merama i terapiji nosne sluzokože i sluzokože ždrela lekovima sa lokalnim delovanjem. To su nazalni vazokonstriktori i kortikosteroidi u obliku kapi ili aerosola za nos, pastila i aerosola za grlo sa lokalnim anestetikom, antibiotikom ili nesteroidnim antiinflamatornim lekom.
Pri lokalnoj terapiji, resorpcija lekovite supstance je minimalna ili ne postoji, koncentracija leka u serumu dojilje je veoma niska, a u mleku nemerljiva. To ukazuje da se ingestijom mleka unosi minimalna količina leka, te se ne očekuju neželjeni efekti kod dojenog deteta i takva terapija se smatra bezbednom. (Pročitajte: Neka avantura počne - vodič za putovanje s bebom)
Preparati za sistemsku primenu u lečenju nazalne kongestije kod dojilje mogu imati uticaj na dojeno dete, pa treba predvideti rizik, uporediti ga sa rizikom od prestanka dojenja i sa raspoloživim terapijskim alternativama i odluku uskladiti sa tim.
Kontracepcija u toku dojenja
Efikasan kontraceptivni metod ne utiče na laktaciju i ne ometa dojenje, nije štetan za dete, a zadovoljavajući je za majku i njenog partnera i omogućava im optimalno planiranje porodice.
Hormonska kontracepcija:
- Kombinovana oralna kontracepcija
- Progestagen oralna kontracepcija
- Progestagen za parenteralnu primenu (inj. DMPA - depo medroksiprogesteron acetat)
- Progestagen implantat (Intrauterini sistem koji oslobađa levonorgestrel; vaginalni prsten koji oslobađa progesterone)
- Postkoitalna (urgentna) kontracepcija
Sve navedene hormonske metode kontracepcije, ukoliko se primenjuju prema smernicama, bezbedne su i efikasne za majku i potpuno kompatibilne sa dojenjem.
U projektu Mama Friendly Apoteka – bezbedna primena lekova tokom dojenja – Vaš farmaceut učestvuje preko 70 BENU apoteka. Ukoliko vam je potreban savet u vezi sa dojenjem i upotrebom lekova, posetite neku od njih i konsultujte se sa farmaceutima koji su prošli specijalnu dodatnu edukaciju na tu temu. Spisak apoteka pogledajte ovde.
Ana Stefanović, specijalista farmacije
Podelite članak
Preporučeni proizvodi
Fitolat 45 tableta
1 005,00 RSD
Femibion 2, 28 tableta+28 kapsula
2 305,00 RSD
Avent ručna pumpa za izmuzavanje
Nedostupno
7 640,00 RSD
Povezana pitanja iz savetovališta
-
17. 05. 2023
Beta karoten i dojenje
Dojim, beba ima 7 meseci, da li smem pre mora piti Beta caroten kapsule i koje preporucujete?
-
30. 06. 2023
Bol u grlu i dojenje
Poštovani,
Šta dojilja sme da koristi za blag bol u grlu?
Hvala unapred!
Pozdrav
Povezani članci
Ocene/Recenzije
1 kupac)
(Ocenjeno-
Hvala vam što dajete konkretne preporuke, to mnogo znači.
Poštovana,
Trudnice, dojilje, mlađi od 18 godina i osobe koje uzimaju medikamente ili imaju posebna medicinska stanja, pre upotrebe ovog proizvoda treba da se posavetuju sa svojim lekarom.
Najbolje je da se konsultujete sa Vašim lekarom pre upotrebe preparata na bazi beta-karotena.
Po prestanku dojenja preporučila bih Vam upotrebu jednog od ovih preparata: Solgar Beta karoten kapsula ili Natural Wealth Beta karoten.
Solgar beta karoten sadrži prirodni beta karoten. Beta karoten je provitamin vitamina A. Ima jak antioksidativni efekat. Štiti kožu od štetnih uticaja UV zraka jer povećava količinu pigmenta u koži. Sprečava stvaranje slobodnih radikala. Korisna je i njegova uloga u očuvanju meke, glatke i zdrave kože. Uz alfakaroten, važan je za funkcionisanje imunog sistema i razvoja otpornosti na infekcije. Zajedno sa ostalim karotenoidima neophodan je za razvoj i očuvanje epitelnog tkiva i mukoznih membrana koje se nalaze u respiratornom sistemu. Epitelno tkivo čini mehaničku barijeru štetnim mikroorganizmima i ostalim spoljašnjim faktorima, čime direktno doprinosi zaštiti od infekcija i bolesti. Solgar prirodni beta-karoten poreklom je iz morske alge Dunaliella salina, jednog od najbogatijih izvora beta-karotena, a sadrži i ostale karotenoide: alfa-karoten, kriptoksantin, zeaksantin i lutein.
Doziranje i način primene
Popiti sa vodom jednu tabletu dnevno uz obrok.
Natural Wealth Beta karoten je provitamin vitamina A. Ovaj provitamin A se u organizmu po potrebi pretvara u vitamin A. Povećava količinu pigmenta u koži i skraćuje vreme potrebno za postizanje preplanulog tena, štiti kožu od štetnih uticaja sunčevih zraka i održava preplanulost kroz duži vremenski period. Bitan je za održavanje glatke, meke i zdrave kože. Potreban je za rast novih ćelija i obnavljanje tkiva, ali i za održavanje dobrog vida.
Doziranje i način primene
Odrasli uzimaju jednu kapsulu, jednom dnevno, uz obrok ili posle obroka.
Srdačan pozdrav,
mr ph. Tamara Lilić