Herpes zoster - kako se izboriti s ovom virusnom infekcijom?

HERPES ZOSTER - KAKO SE IZBORITI S OVOM VIRUSNOM INFEKCIJOM?

Osobe koje su preležale varičele u detinjstvu imaju veći rizik za razvoj herpes zostera kasnije u životu.

  • BLOG Brinemo o vama
  • Zdravlje

Herpes zoster je virusna infekcija koja izaziva bolni osip na koži i nervnom tkivu. To je isti virus koji uzrokuje varičele, ali nakon oporavka virus ostaje neaktivan u nervnim ćelijama i mnogo godina kasnije može ponovno da se aktivira kao herpes zoster. 

Osip se obično pojavljuje na jednoj strani tela, najčešće na stomaku i leđima, ali može se pojaviti i na licu, očima ili drugim delovima tela. Simptomi uključuju jak bol, peckanje ili svrab duž nervnog puta. Osip se uglavnom pojavljuje u nekoliko faza, od početne crvene mrlje do mehurića i zatim krasta koje otpadaju nakon dve do četiri nedelje. Herpes zoster može biti vrlo neprijatan, ali postoje lekovi koji mogu ublažiti simptome i skratiti trajanje bolesti.

Rizik od prenošenja virusa je relativno nizak i javlja se ako dođe do direktnog kontakta s otvorenim plikovima herpes zostera. Nakon formiranja kraste na osipu, rizik od prenosa virusa značajno se smanjuje.

Važno je da se osobe koje posumnjaju na infekciju zosterom obrate lekaru kako bi dobile odgovarajuću dijagnozu i na vreme započele lečenje. Ono obično uključuje primenu antivirusnih lekova, lekova za ublažavanje bola i svraba, kao i lokalni tretman za osip. U nekim slučajevima, kada se javi postherpetična neuralgija, koriste se i druge vrste lekova. (Pročitajte: Varičele - kako se leče, prenose i koliko traje inkubacija?)

Kako se leči herpes zoster?

Antivirusni lekovi u obliku tableta, kapsula ili infuzije se najčešće propisuju u ranoj fazi infekcije. Oni sprečavaju razmnožavanje virusa herpes zostera u organizmu, čime se smanjuje težina simptoma i skraćuje trajanje bolesti. 

Herpes zoster može izazvati bolne simptome koji traju nedeljama ili mesecima. Postoji nekoliko tipova analgetika koji se mogu koristiti u lečenju bola. Ovi lekovi se koriste zbog sposobnosti da ublaže bol i smanje osetljivost nervnih vlakana. Nesteroidni antiinflamatorni lekovi (ibuprofen, diklofenak i naproksen) mogu da se koriste za smanjenje upale i bola. Opioidni analgetici (oksikodon, hidrokonon i tramadol) se mogu koristiti za ublažavanje umerenog do jakog bola, ali se preporučuju samo u teškim slučajevima i pod strogim nadzorom zdravstvenog stručnjaka. Lokalni anestetici (lidokain i kapsaicin) se mogu primeniti topikalno (mazanjem na kožu).

Važno je napomenuti da svi analgetici imaju nuspojave i da je obavezna konsultacija sa lekarom pre uzimanja bilo kog od njih. Pacijenti sa zosterom ne moraju se uvek lečiti analgeticima, već se ovi lekovi prepisuju u skladu sa individualnim potrebama.

Antiepileptici se takođe koriste za tretiranje neuropatskog bola, a ukoliko proceni da to može biti od koristi, lekar u terapiju može uvesti i antidepresive.

herpes-zoster-inner

Mere za ublažavanje simptoma

Pored terapije lekovima, od koristi mogu biti i mere za ublažavanje simptoma, kao što su primena hladnih obloga, izbegavanje uske odeće koja dodatno iritira kožu, kao i pravilna nega osipa. Sve navedeno može sprečiti komplikacije i ubrzati proces izlečenja. (Pročitajte: Streptokok - glavni krivac za mnoge bolesti)

Pored lekova, veliku pomoć u ublažavanju simptoma mogu da pruže fizikalna terapija i transkutana električna nervna stimulacija (TENS).

Fizikalna terapija može biti korisna u lečenju zostera, naročito u smanjenju simptoma neuropatskog bola i poboljšanju funkcije obolelog područja. To može uključivati odgovarajuće vežbe, elektroterapiju i druge tehnike. Konsultacija sa fizioterapeutom je potrebna kako bi se procenio stepen oštećenja i postavio individualni plan lečenja. Međutim, u akutnoj fazi, dok su prisutni plikovi, treba izbegavati sve ono što može izazvati dodatnu iritaciju kože i nerava. Iz tog razloga, fizikalna terapija može biti korisna tek nakon što plikovi nestanu.

Vežbe ne bi smele da se rade ako su prisutni bol ili osetljivost na zahvaćenom području. One treba da budu usmerene na opuštanje tela i smanjenje stresa, umesto na povećanje snage i izdržljivosti. Vežbe disanja takođe mogu pomoći u smanjenju napetosti u telu, ali one nikako ne mogu zameniti korišćenje konvencionalnih lekova.

U tretiranju zostera, najčešće korišćena elektroterapijska tehnika je transkutana električna nervna stimulacija (TENS). TENS koristi blage električne impulse koji se elektrodama prenose preko kože na obolelo područje. Ovi signali mogu pomoći u smanjenju osećaja bola tako što blokiraju signale bola koji se prenose do mozga. Međutim, treba imati u vidu da elektroterapija može biti kontraindikovana u nekim slučajevima, na primer ako postoji srčana slabost ili poremećaji srčanog ritma. Upravo zato, neophodno je da lekar proceni da li je elektroterapija bezbedna za pacijenta sa zosterom. (Pročitajte: Kako ojačati srce i preuprediti kardiovaskularne bolesti?)

Drugi oblik elektroterapije koji se može koristiti kod postherpetične neuralgije je galvanska stimulacija. Ovaj tretman koristi slabu struju niskog napona za stimulaciju nerava, što može smanjiti bol i poboljšati cirkulaciju u zahvaćenom području. Ovo može biti kontraindikovano kod bolesnika sa pejsmejkerom ili u trudnoći.

Postherpetična neuralgija

Postherpetična neuralgija je komplikacija koja se može pojaviti nakon što osip povezan s herpes zosterom nestane. To je stanje u kojem osoba doživljava bol ili osetljivost na mestu gde je bio osip, čak i nakon što je on izlečen. Bol je najčešće oštar, probadajući, a može biti vrlo jak i trajati od nekoliko nedelja do nekoliko meseci ili čak godina.

Postherpetična neuralgija obično se javlja kod starijih osoba ili kod osoba s oslabljenim imunitetom, a razlog za to nije potpuno jasan. Lečenje može uključivati različite lekove protiv bolova, antidepresive i antikonvulzive. Antikonvulzivi sprečavaju prekomernu električnu aktivnost u nervnom sistemu koja može uzrokovati bol. Odluku o tome koji antikonvulziv i u kojoj dozi treba da se koristi donosi lekar na osnovu individualne procene. 

Kao i kod svake druge bolesti, samostalno započinjanje ili prekidanje terapije za herpes zoster bez konsultacije sa lekarom može pogoršati postojeće stanje i biti veoma štetno.

Ukoliko sumnjate da imate zoster, posetite lekara. Suplemente za jačanje imuniteta i kreme za regeneraciju oštećene kože pronađite na BENU shopu.

Preporučeni proizvodi

Preporučeni proizvodi

Cedezin Immunkoplex SG Albert, 60 tableta

Nedostupno

1 238,00 RSD

GE 132 + Natural 60 kapsula

  • Preporučeno

6 970,00 RSD

+

Spirulina San Sebastian 150 g 600 tableta

  • Preporučeno

2 090,00 RSD

+


Povezani članci

Povezani članci

Svi članci


Ocene/Recenzije

Ocene/Recenzije

Budite prvi koji će napisati recenziju/komentar za ovaj članak.

Napišite novu recenziju