KINETOZA

KINETOZA

„MORSKA BOLEST”

Vreme odmora kome se svi radujemo se približava. Do omiljenih destinacija stižemo različitim prevoznim sredstvima a jedno od najkomfornijih i najčešće korišćenih je svakako automobil. Na žalost, vreme provedeno u putu ne prija svima.

  • BLOG Brinemo o vama

Bolest kretanja, bolest vožnje, morska bolest, stručno kinetoza, neki su od naziva koji opisuju poremećaj u organizmu prilikom kretanja. Prate ih neprijatni simptomi kao što su mučnina, vrtoglavica i povraćanje. Može se javiti za vreme putovanja raznim prevoznim sredstvima kao što su automobil, autobus, brod, avion. Ponekad se i vožnja na različitim „spravicama” u zabavnim parkovima može pretvoriti u neprijatno iskustvo izazvano mučninom.

Skoro 80% populacije suočava se sa ovim problemom. Može se javiti u bilo kom životnom dobu ali je mnogo češća kod dece starije od dve godine. Mada je bolest kretanja neprijatna i naporna, nije ozbiljna i može se sprečiti.

ZAŠTO NASTAJE MUČNINA?

Da bi se razumeo ovaj problem treba znati kako međusobno funkcionišu različita čula. Telo je izloženo velikom broju nadražaja prilikom vožnje. Informacije koje mozgu šalju oči, unutrašnje uho i receptori u mišićima i zglobovima remete osećaj ravnoteže. Unutrašnje uho registruje kretanje automobila, ali oči šalju pogrešnu informaciju da se osoba kreće. Dodatnu zabunu stvaraju senzori smešteni u mišićima i tetivama koji ne osećaju pokrete. Mozak se u tim trenucima bori sa različitim porukama i kao posledica svega toga, javlja se bolest kretanja.

SAVETI ZA ODRASLE I DECU:

  • Gledajte daleko ispred sebe u neku udaljenu tačku na horizontu.
  • Odrasle osobe treba da se voze na  prednjem sedištu.
  • Pravite češće pauze. Stanite i odmorite se svaki put kad osetite mučninu.
  • Nemojte čitati, igrati video igrice. Nemojte deci puštati filmove tokom vožnje.
  • Neka vožnja bude što udobnija. Ako je moguće bez preteranog „seckanja” i naglog kočenja.
  • Nemojte pušiti u autu. To nikome ne prija. Mislite na najmlađe.
  • Unutrašnjost automobila treba da bude provetrena. Izbegavajte osveživače vazduha jakih mirisa.
  • Izbegavajte jaku, masnu hranu i gazirane napitke pre putovanja.
  • Nemojte na put kretati gladni. Obrok treba da bude lagan.
  • Nemojte se preterano nalivati vodom.  Ovo je važno i za decu. Neka piju vodu češće ali po malo.
  • Toplo preporučujemo noćnu vožnju ukoliko to nije osobi koja vozi preterano naporno. Ovaj vid vožnje deca mnogo bolje podnose jer veći deo puta prespavaju.

LEKOVI

U našim apotekama možete naći lekove koji pomažu da se problem mučnine tokom putovanja ublaži ili spreči. Naši farmaceuti će vam objasniti način upotrebe i doziranje. Kada su u pitanju deca posavetujte se sa vašim pedijatrom.

Neki prirodni „lekovi” takođe mogu da pomognu. Jedan od njih je čaj od đumbira koji treba piti dva sata pre putovanja. Postoje i druge čajne mešavine koje mogu da smire želudac.

Koliko god da su tegobe koje osećate tokom putovanja neprijatne one su prolazne i to ne treba da vas obeshrabri. Neka istraživanja sugerišu da češća putovanja i izloženost stimulansima koji stvaraju tegobe doprinose da se simptomi bolesti putovanja tokom vremena smanjuju.

Srećan put!


Ocene/Recenzije

Ocene/Recenzije

Budite prvi koji će napisati recenziju/komentar za ovaj članak.

Napišite novu recenziju