MENOPAUZA - SIMPTOMI I UBLAŽAVANJE TEGOBA
Prevenciju i lečenje simptoma menopauze treba da sprovodi ginekolog, koji će izabrati najadekvatniji terapijski model za svaku pacijentkinju pojedinačno, uzimajući u obzir njene godine i zdravstveno stanje.
Šta je menopauza? Menopauza po definiciji predstavlja poslednju spontano dobijenu menstruaciju kod žena. Zbog toga se dijagnoza menopauze postavlja retroaktivno, kada prođe period od jedne godine nakon dobijanja poslednje menstruacije. U poslednje vreme se i period od šest meseci od poslednjeg ciklusa sa menopauzalnim vrednostima gonadotropnih hormona FSH i LH smatra za menopauzu. Ipak, menopauza nije samo poslednji ciklus, nego se u ginekološkoj terminologiji tako označava period od nekoliko godina nakon poslednjeg ciklusa.
Simptomi menopauze
Čak i pre pojave poslednje menstruacije, period od nekoliko godina vezan je za više simptoma sličnih onima u menopauzi i naziva se perimenopauza. (Pročitajte: Perimenopauza – izazov za telo i um)
Srednje doba, kada se događa menopauza, je od 45. do 54. godine. Svaka menopauza pre 45. i posle 54. godine označava se kao rana, odnosno kasna menopauza. U fiziološkom smislu reči, menopauza predstavlja period gašenja prvo reproduktivne moći kod žena, a zatim i vegetativne funkcije jajnika, koji žene doživljavaju uz pojavu karakterističnih simptoma.
Promene raspoloženja i razdražljivost
Menopauza se povezuje i sa psihološkim i socijalnim problemima, jer se u ovom osetljivom periodu života žena javljaju i razne psihosocijalne promene, od kojih je najprisutnija depresija, neraspoloženje, razdražljivost, napetost, nedostatak energije, umor, insomnija, problemi sa pamćenjem i koncentracijom. Međutim, stručnjaci kažu da su u periodu menopauze psihološki poremećaji u većoj meri rezultat socijalnih, nego bioloških promena, kao i da zavise od sredine i individualnog prihvatanja promenjenih životnih uloga (devojka, žena, baba).
Nepravilnosti menstrualnog ciklusa
Promene u regularnosti ciklusa najčešće se manifestuju odsustvom menstrualnog ciklusa u očekivanom periodu, a ređe prečestim menstruacijama, kao i drugim nepravilnostima u menstrualnom odlivu. Pored ovih znakova, valunzi i noćno znojenje su skoro redovni prateći simptomi u ovom periodu. Javljaju se i nesanica, suvoća vagine, smanjenje libida, bolovi u zglobovima, pojava paradontoze i bolovi u gingivama, promene krvnog pritiska, ubrzano lupanje srca.
Valunzi
Valunzi su naleti toplote praćeni iznenadnim znojenjem, crvenilom lica, porastom telesne temperature i osećajem nelagode. Rezultat su hormonskih promena, posebno smanjenja nivoa estrogena u organizmu. Estrogen utiče na regulaciju telesne temperature, pa kada njegov nivo opadne, može doći do poremećaja u termoregulaciji.
Iako su najčešći u menopauzi, valunzi se mogu javiti i kod žena u perimenopauzi, kao i kod onih koje su podvrgnute hirurškom uklanjanju jajnika ili koje koriste određene lekove.
Redovna fizička aktivnost, izbegavanje začinjene hrane, alkohola i kofeina mogu smanjiti učestalost valunga. Primena hladnih obloga na licu ili vratu pruža trenutno olakšanje.
Seksualno zdravlje
Seksualno zdravlje žena tokom menopauze specifično je zbog fizioloških i emocionalnih promena koje se dešavaju. Opadanje nivoa estrogena može dovesti do suvoće vagine i smanjenog libida. Vaginalno tkivo postaje tanje i manje elastično, što može uzrokovati bol i nelagodnost tokom seksualnog odnosa. Promene raspoloženja i fizičke promene (npr. dobijanje na težini) kod nekih žena negativno utiču na samopouzdanje i seksualnu želju.
Korišćenje lubrikanata doprinosi smanjenju vaginalne suvoće i nelagodnosti tokom intimnog odnosa.
Dobijanje na težini
Mnoge žene tokom menopauze dobijaju na težini. Smanjen nivo estrogena utiče na način na koji telo skladišti mast. Estrogen pomaže u regulaciji telesne težine, a njegovo smanjenje dovodi do nakupljanja masti, posebno u abdominalnom području.
Metabolizam se s godinama prirodno usporava. Kako stari, organizam troši manje kalorija, što doprinosi povećanju telesne težine ako se ishrana ne prilagodi. Situaciju pogoršava emocionalno prejedanje kao način suočavanja sa promenama raspoloženja.
Redovna fizička aktivnost, a posebno kombinacija aerobnih vežbi i treninga snage pomaže u očuvanju mišićne mase i ubrzavanju metabolizma.
Koliko traje menopauza?
Menopauza obično traje nekoliko godina i može se podeliti u tri faze: perimenopauzu, menopauzu i postmenopuzu.
Perimenopauza počinje nekoliko godina pre nego što dođe do menopauze. Tokom perimenopauze, menstrualni ciklusi postaju neredovniji, a mogu se javiti i simptomi poput valunga i promena raspoloženja. Ova faza može trajati od nekoliko meseci do nekoliko godina.
Postmenopauza počinje nakon menopauze. Simptomi menopauze tada nestaju, ali se neki problemi povezani sa smanjenjem nivoa estrogena nastavljaju.
Perimenopauza, menopauza i postmenopauza zajedno mogu trajati više od deset godina. U kom obimu i periodu će se javiti tegobe je individualno, različito od pacijentkinje do pacijentkinje i nije uvek povezano sa izostankom menstrualnog ciklusa. Naime, mnoge žene prilikom urednog ciklusa imaju sve ove tegobe, a ostale ostaju bez ciklusa i ne iskuse nijedan od pomenutih simptoma. Uopšteno gledano, tegobe se tokom jedne do nekoliko godina postepeno smanjuju i na kraju se simptomi menopauze gube.
Generalno, period menopauze i klimakterijuma lakše proživljavaju žene koje su aktivne, zaposlene i imaju više uloga u životu. Prema medicinskim klasifikacijama, u ovom periodu faktori rizika mogu biti bračni, radni, finansijski, roditeljski, zdravstveni, društveni i socijalni, a svi oni zahtevaju adaptaciju na nove uslove života, a u nekim slučajevima i terapiju, odnosno pomoć stručnjaka.
Ishrana i menopauza
Korigovanje ishrane tokom menopauze može značajno doprineti fizičkom i emocionalnom blagostanju. Pravilna ishrana pomaže u upravljanju simptomima, održavanju zdrave telesne težine i smanjenju rizika od hroničnih bolesti.
Menopauza povećava rizik od srčanih bolesti. Ishrana bogata voćem, povrćem, integralnim žitaricama i zdravim mastima (maslinovo ulje, avokado i orašasti plodovi) može doprineti zdravlju srca. U jelovnik treba uključiti što više voća i povrća, da bi se povećao unos vlakana i antioksidanata. Potrebno je ograničiti unos šećera i rafinisanih ugljenih hidrata, a povećati unos kalcijuma i vitamina D (za podršku kostima).
Kako lakše prihvatiti promene?
Da bi se što bolje izborila sa ulaskom u treće doba, žena prvo treba da prihvati sebe i gradi pozitivan odnos prema novonastalim životnim okolnostima, kao što je osamostaljivanje dece i njihov odlazak od kuće, penzionisanje i slično. Ona treba da nađe nove životne sadržaje i preokupacije (čuvanje unučeta, gajenje cveća, hobiji, učenje stranog jezika, putovanja, honorarni poslovi, humanitarni rad i sl.).
Ne kaže se slučajno da svako doba ima svoje prednosti, pa tako i ulazak u treće doba koje karakterišu menopauza i klimakterijum ima svoje dobre strane, poput vremena za razne lepe sadržaje i druženja, za koje u prethodnom životnom periodu većina žena nije imala prostora, rastrzana između posla, uloge majke, supruge i domaćice.
Zdravlje kostiju
Posledice naglog pada estrogenih hormona su doživotne. To je slučaj i sa osteoporozom, kada dolazi do gubitka mineralne mase kostiju, što dovodi do lakog lomljenja kostiju. Zbog toga, žena od svog lekara treba da dobije preporuke za prevenciju i lečenje osteoporoze, kao i smernice u vezi sa tretmanom ostalih simptoma i eventualnom terapijom.
Suplementacija, fizička aktivnost i izloženost suncu u velikoj meri doprinose sprečavanju ili usporavanju osteoporoze.
Osteo K2 je dodatak ishrani formulisan za optimalnu mineralizaciju kostiju i očuvanje zdravlja koštanog sistema. Osim kalcijuma i vitamina D3, sadrži mena Q7, patentirani ekstrakt japanske fermentisane soje - najbogatiji prirodni izvor vitamina K. Kalcijum je ključan za rast i jačanje kostiju, dok vitamin D3 igra vitalnu ulogu u apsorpciji kalcijuma iz creva. Vitamin K2 je bitan za pravilno korišćenje resorbovanog kalcijuma i njegovo efikasno ugrađivanje u kosti.
Hormonska terapija
Kombinovana hormonska terapija treba da nadomesti smanjenjen nivo hormona, posebno estrogena i progesterona. Koristi se za smanjenje simptoma menopauze, kao što su valunzi, noćno znojenje, suvoća vagine i promene raspoloženja. Pomaže u smanjenju rizika od osteoporoze i fraktura, jer estrogen igra ključnu ulogu u očuvanju gustine kostiju.
Hormonska zamenska terapija može se uzimati oralno, u obliku flastera i krema ili putem injekcija. Po sastavu može da sadrži čisti estrogen ili kombinaciju estrogena i gestagena. Terapija može da bude ciklična, sa povremenim pauzama ili kontinuirana, odnosno bez prekida. Model treba izabrati u dogovoru sa ginekologom.
Iako je hormonska terapija za neke žene najbolje rešenje, postoje potencijalni rizici, kao što su povećani rizik od krvnih ugrušaka, moždanog udara i nekih vrsta karcinoma. Pre započinjanja terapije, neophodno je konsultovati se sa lekarom, kako bi procenio koristi i rizike u specifičnom slučaju. Lekar će odabrati najadekvatniji terapijski model za svaku pacijentkinju pojedinačno, uzimajući u obzir godine, zdravstveno stanje i očekivanja pacijentkinje.
Stanja kod kojih je kontraindikovana upotreba estrogenih hormona su karcinom dojke, teška hepatalna stradanja, duboka venska tromboza i druge ređe bolesti.
Prirodni "lek" za menopauzu
U slučaju da se zbog određenih pratećih oboljenja upotreba estrogenih hormona ne preporučuje ili je kontraindikovana, u obzir dolaze pomoćna lekovita sredstva, koja u nekoj meri mogu da postignu efekat estrogena. Takva sredstva su crvena detelina (Gensetin forte) i biljka cimicifuga (Refermin), za koje se smatra da u značajnoj meri ublažavaju menopauzalne simptome.
Fitoestrogeni mogu pomoći u regulaciji simptoma.
Luprinn
Luprinn sadrži suvi ekstrakt šišarica hmelja, koji povoljno utiče na simptome menopauze. Njegova aktivna komponenta, 8-prenilnaringenin, predstavlja najefikasniji fitoestrogen. Ovaj spoj pokazuje značajnu estrogenu aktivnost i ima sličnu strukturu i mehanizam delovanja kao ženski polni hormoni.
Oestrofact
Oestrofact svoju delotvornost zasniva na standardizovanom preparatu crvene deteline, koji sadrži biljne estrogene i vitamin E, važan antioksidans. Fitoestrogeni imitiraju delovanje hormona koji nedostaju u organizmu, čime se ublažavaju simptomi poput nervoze, nesanice i valunga, koji su među prvim znakovima menopauze. Prva poboljšanja mogu se primetiti već nakon dve nedelje korišćenja, a puni efekat može se očekivati nakon četiri nedelje. Ovaj preparat nije značajan samo za smanjenje simptoma menopauze, već povoljno deluje i na sve organe, uključujući kožu, kosti i krvne sudove.
Zahvaljujući pristupačnosti informacija, sve više žena srednjih godina posvećuje vreme svom reproduktivnom zdravlju i preduzima mere za ublažavanje perimenopauzalnih tegoba. Od ključne važnosti su konsultacije sa lekarom, jer samo uz pomoć stručnjaka neprijatni simptomi menopauze mogu da se svedu na minimalnu meru. Da li će to biti hormonskom terapijom ili pomoćnim lekovitim sredstvima, odluku će zajednički da donesu lekar i pacijentkinja. Cilj je da se postigne optimalan zdravstveni benefit, a da se pritom ne naruši opšte zdravlje žene.
Suplementi koji mogu olakšati tegobe karakteristične za menopauzu dostupni su na BENU shopu, klikom ovde.
Podelite članak
Preporučeni proizvodi
Dietpharm Ginko-Omega 30 kapsula
1 041,00 RSD
LUPRINN® 30 kapsula
1 195,00 RSD
Oestrofact E 50 kapsula
1 545,00 RSD
Solgar Vitamin D3 400 IJ 100 kapsula
1 380,00 RSD
Natural Wealth Kalcijum citrat 100 tableta
1 770,00 RSD
Ocene/Recenzije
3 kupca)
(Ocenjena-
Bravo za članak!
-
Sjajan članak.
-
Odličan i poučan članak.Hvala