KAKO POBEDITI NADUTOST STOMAKA?
Osećaj nadimanja i prisustvo gasova zaista može da pokvari dan. Ne osećate se dobro, odeća vam loše stoji, a propratni efekti mogu biti veoma neprijatni. Ipak, postoje načini da ublažite ili rešite problem sa varenjem.
8 minuta čitanja
Povremena nadutost stomaka uglavnom ne predstavlja problem. Međutim, ukoliko se i pored primenjenih mera simptomi otežanog varenja ne povuku ili čak budu praćeni dodatnim tegobama – mučnina, povraćanje, bolovi, prisustvo krvi u stolici, opstipacija ili dijareja, neophodno je obaviti detaljnija ispitivanja kako bi bili sigurni da ne postoji neka druga, prikrivena bolest.
Uzroci nadutosti stomaka
Uzroci nadutosti stomaka su različiti i brojni. Često je potrebno promeniti prehrambene navike, kako bi se smanjili simptomi.
Nadutost stomaka i gasovi
Sasvim je normalno da tokom varenja nastane izvesna količina gasova koja se apsorbuje u krvotok i eliminiše procesom disanja. Problem nastaje nakupljanjem veće količine gasova u digestivnom sistemu. Nadimanje predstavlja osećaj punoće u gornjem delu stomaka čiji je uzrok akumuliran gas i/ili hrana.
Svi mi gutamo manju količinu vazduha u toku jela. Veće količine gasova se gutaju tokom konzumacije gaziranih napitaka, piva ili žvakanjem žvake. Osećaj anksioznosti, loše urađene i/ili fiksirane zubne proteze takođe mogu doprineti povećanom gutanju vazduha. Kao rezultat svega navedenog, znatne količine gasova mogu ući u želudac i tanko crevo i izazvati tegobe prilikom varenja hrane.
Analize krvi obično nisu od pomoći kod tegoba izazvanih gasovima, ali ispitivanje na celijačnu bolest može biti od koristi, s obzirom da nemogućnost varenja pšenice, raži ili ječma može biti uzrok nadimanja.
Povećan broj bakterija u crevima
Još jedan od uzroka nastanka nadutosti može biti preteran rast i razmnožavanje bakterija u crevima. Ovo ne znači da je u pitanju infekcija, već je samo povećan broj normalnih bakterija u tankom crevu. Kao rezultat, povećano je stvaranje gasova koji izazivaju nadutost.
Opstipacija
Opstipacija takođe može biti uzrok nastanka tegoba i osećaja težine i nelagodnosti u stomaku. (Pročitajte: Zatvor kod dece - šta kada odlazak u toalet predstavlja problem)
Slabost trbušnih mišića
Pojedine žene, često one koje su imale više od jedne trudnoće, pate od nadimanja. Ukoliko osećaj nadutosti nije prisutan u ležećem položaju, onda se nadutost može objasniti slabim trbušnim mišićima, usled istezanja i gubitka tonusa tokom trudnoće.
Stomačne tegobe
Crevne infekcije takođe mogu uzrokovati nadutost donjeg dela stomaka, uz druge prateće simptome - proliv, bolovi u stomaku, mučnina. (Pročitajte: Stomačne infekcije - ubrzajte izlečenje)
Pacijenti koji pate od gorušice i drugih stomačnih tegoba često gutaju vazduh kako bi ublažili neprijatnost. Refluks jednjaka ili upalu želudačne sluznice bi trebalo isključiti rendgenskom ili endoskopskom (pregled jednjaka i želuca fleksibilnom cevi, dok je pacijent u sedaciji) dijagnostikom.
Intolerancija na laktozu i gluten
Osobe koje imaju netoleranciju na laktozu ili gluten obično pate od nadutosti nakon konzumiranja određenih namirnica koje ih sadrže.
Ako postoji sumnja na intoleranciju na laktozu, obustavlja se upotreba mleka i mlečnih proizvoda u ishrani i posmatra se povlačenje simptoma. Takođe, oralno se može dati laktoza i meriti nivo vodonika u izdahnutom vazduhu.
Kako smanjiti nadutost stomaka?
Postoji više stvari koje mogu doneti olakšanje:
Pravilna ishrana
Izbegavajte gazirana pića, brzu hranu i prerađene namirnice. Oni sadrže velike količine soli, šećera i aditiva koji mogu uzrokovati nadutost. Umesto toga, birajte hranu bogatu vlaknima, poput voća, povrća i žitarica od celog zrna.
Najviše enzima sadrže sirove, neprerađene namirnice. Kuvanje na pari omogućava zadržavanje izvesnog dela ovih enzima, ali najbolje je povrće jesti sveže, kao salatu.
Namirnice kao što su karfiol, brokoli, kupus i pasulj bi trebalo izbegavati, a isto važi i za mleko i mlečne proizvode.
Većina nutricionista ne preporučuje mešanje voća sa ugljenim hidratima i proteinima. Voće treba konzumirati samostalno.
Smanjenje unosa soli
Visok unos natrijuma može uzrokovati zadržavanje vode i nadutost. Pokušajte da smanjite unos soli i prerađene hrane.
Optimalan unos tečnosti
Pijte dovoljno vode tokom dana. To može pomoći u sprečavanju zadržavanja vode koje doprinosi nadutosti.
Redovna fizička aktivnost
Fizička aktivnost podstiče probavu i olakšava probavne tegobe. Uključite barem 30 minuta umerene fizičke aktivnosti u svoju dnevnu rutinu.
Pazite na veličinu obroka
Prejedanje često uzrokuje osećaj nadutosti. Pokušajte da jedete manje obroke, dobro sažvaćite svaki zalogaj i jedite polako.
Nadutost donjeg stomaka
Nadutost donjeg dela stomaka može imati različite uzroke, uključujući gasove, hormonske promene, zadržavanje vode. Sindrom iritabilnog creva takođe može uzrokovati simptome poput nadutosti, bolova u stomaku, proliva ili zatvora. Nadutost donjeg dela stomaka čest je simptom IBS-a.
Flobian se koristi kod pacijenata sa sindromom iritabilnog creva (IBS). I neznatno povećane ili čak normalne količine gasa u crevima mogu izazvati jake stomačne grčeve prilikom varenja hrane. Pacijenti sa narušenom anatomijom zbog hirurških zahvata ili oni sa reumatskim oboljenjima imaju povećan rizik za prekomeran rast bakterija u tankom crevu i pojavu nadutosti.
Nadutost donjeg stomaka kod žena
Mnoge žene primećuju nadutost donjeg stomaka neposredno pre ili tokom menstruacije. To je posledica promene u nivou hormona koja utiče na zadržavanje vode u telu. Ovaj oblik nadutosti obično prolazi nakon završetka menstruacije.
Žene koje imaju endometriozu sklone su bolu i nadutosti u donjem delu stomaka, posebno tokom menstruacije.
Hormonske promene tokom trudnoće, menopauze ili uzimanja hormonske terapije mogu uticati na probavu i uzrokovati nadutost donjeg dela stomaka.
Nadutost stomaka i bolovi u leđima
Velika količina gasova u crevima može vršiti pritisak na okolne strukture, uključujući nerve koji prolaze kroz leđa. To može rezultirati osećajem nelagode ili bola u leđima.
Prirodni lek za nadutost stomaka
Postoji više biljaka koje mogu doprineti smanjenju nadutosti. Đumbir je poznat po svojim protivupalnim i probavnim svojstvima. Možete ga konzumirati svežeg, u vidu čaja ili dodavati u jela.
Menta takođe može pomoći u ublažavanju probavnih problema. Ananas sadrži enzim bromelain koji pomaže u probavi hrane i smanjenju nadutosti.
Nežna masaža stomaka podstiče probavu i oslobađanje gasova koji uzrokuju nadutost.
Imajte u vidu da prirodni lekovi mogu imati interakcije s lekovima koje već uzimate. Neki biljni preparati mogu smanjiti učinkovitost pojedinih lekova ili povećati rizik od nuspojava. Za određena zdravstvena stanja, oni su kontraindikovani ili mogu pogoršati stanje. Najbolje je da se pre primene određenog prirodnog leka posavetujete sa lekarom.
Čajevi za nadutost stomaka
Čajevi od kima, kamilice, komorača i anisa poznati su po tome što ublažavaju nadutost.
Probiotik za nadutost stomaka
Multilac
Multilac kapsule su sinbiotik koji se sastoji iz devet sojeva probiotika i prebiotika. Upotrebom Multilaca crevna flora se brzo oporavlja kod dijareje i zatvora, gasovi se eliminišu, a imuni sistem podiže. Kapsule prolaze želudac i deluju na nivou creva jer su dobijene specijalnom tehnologijom mikroinkapsuliranja.
Imunolak
Imunolak je dodatak ishrani sa 5 milijardi korisnih bakterija koje imaju povoljne efekte na gastrointestinalni trakt i na ravnotežu prirodne crevne mikroflore. Namenjen je očuvanju zdravlja i funkcije digestivnog trakta, održavanju normalnog imuniteta i kao pomoć kod alergijskih reakcija (alergije na hranu, atopijski dermatitis, alergijski rinitis i astma).
Prolife
Prolife suspenzija je dodatak ishrani sa živim bakterijskim kulturama i vitaminima B grupe. Namenjen je osobama sa problemima sa dijarejom i probavom ili za svakodnevno održavanje crevne mikroflore.
Probavni enzimi
Enzimi su od vitalnog značaja za varenje hrane.
Enzynorm kapsule su formulisane na bazi patentiranog kompleksa digestivnih enzima DigeZyme®, uz dodatak ekstrakta papaje i bromelaina. Preporučuje se kod tegoba kao što su: mučnina, nadimanje, opstipacija, bol u stomaku i dijareja.
Solgar probavni enzimi se koriste za poboljšanje varenja i bolju apsorpciju nutrijenata. Od pomoći su osobama koje često osećaju nadutost, opstipaciju ili težinu u želucu.
Digestal sadrži enzime pankreasa neophodne za varenje belančevina, masti i ugljenih hidrata, sastojaka svakodnevne ishrane. Može da da dovede do ublažavanja i korigovanja poremećaja u varenju, koji su nastali zbog oslabljene funkcije pankreasa.
Proizvode koji mogu olakšati varenje i umanjiti nadutost stomaka poručite na BENU shopu, klikom ovde.
Često postavljana pitanja
Da li su izostanak menstruacije i nadutost stomaka povezani?
Izostanak menstruacije i nadutost stomaka mogu biti povezani, ali to nije uvek slučaj. Jedan od najčešćih razloga za obe stvari je trudnoća. Pored trudnoće, to može biti i hormonski disbalans, Sindrom policističnih jajnika (PCOS), drastične promene u ishrani i ekstremno stresne situacije.
Podelite članak
Preporučeni proizvodi
Solgar Probavni enzimi 50 tableta
Nedostupno
2 006,00 RSD
Flobian, 20 kapsula
Nedostupno
1 680,00 RSD
MaxMedica Enzynorm 20 gastrorezistentnih kapsula
855,00 RSD
Digestal 20 tableta
773,00 RSD
Multilac Sinbiotik, 10 kapsula
Nedostupno
545,00 RSD
Imunolak probiotik, 30 kapsula
2 445,00 RSD
Prolife suspenzije 7 bočica 10 ml
1 260,00 RSD
Povezana pitanja iz savetovališta
-
16. 01. 2023
Gasovi i nadutost
Treba mi savet, kako se rešiti gasova i nadimanja koji su gotovo konstantni?
Pozdrav! -
09. 09. 2024
Nadutost stomaka
Imam 63 god, stomak mi je ko da sam trudna,ok malo genetike imala i mama al ona je bila punacka. Ja nisam,al stomak je grozan. Ne boli me nista,stolice normalne i redovne,al cesto ispustam gasove koji srecom ne smrde. Koristila sam fluente sporadicno. Imate neku preporuku,sem odlazak kod dr od tog nema vajde,do drzavnog nikako a privatni em skupi em vise nisu svi bas ono dobri ko kad su poceli.
Hvala unapred
Poštovani,
Simptomi koje ste naveli su jako česti, a uzroci koji ih izazivaju su mnogobrojni. Pre svega bih Vam savetovala konsultaciju sa lekarom koji bi Vas mogao uputiti na obavljanje par rutinskih testiva koji će eventualno pokazati povećano prisustvo patogenih organizama kao što su sojevi Candide albicans ili Helicobacter pylori-pylori-a. Prisustvo ovih sojeva često dovodi do nadutosti. Tada bi terapija bila usmerena ka smanjenju broja prisutnih kolonija. U suprotnom, terapija se bazira na otklanjanju simptoma, bez postave dijagnoze njihovog uzroka javljanja.
Pored patogenih organizama, čestu pojavu gasova može izazvati i alergija, odnosno češće netolerancija na određene alergene u hrani, a pre svega na gluten. Blago restriktivna dijeta bi u pogledu izbegavanja hrane koja je bogata glutenom mogla takođe da pomogne u procesu postavljanja dijagnoze.
Međutim, kod ovakvih simptoma ponekad je nemoguće pronaći uzrok javljanja, pa se terapija usmerava ka ublažavanju simproma. Pre svega, savetovala bih Vam dugotraju upotrebu probiotika sa velikim brojem različitih probiotskih kultura. Konstanta suplementacijama dobrim bakterijama držaće mikrobiotu i stomak u ravnoteži. Preporučujem Vam Lactibiane tolerance. Uzima se u dozi od jedne tablete dnevno, bilo kada u toku dana.
Pored probiotika, upotreba digestivnih enzima ubrzaće varenje hrane i smanjiti vreme zadržavanja nesvarene hrane u crevima. Možete uzeti Solgar probavne enzime. Ovaj preparat u sebi sadrži smešu enzima lipaze neophodne za varenje masti, amilaze neophodne za varenje ugljenih hidrata i proteaze koje ubrzavaju varenje proteina životinjskog porekla. Preparat se uzima u dozi 1-3 tablete dnevno u toku obroka.
Pored svega toga, savetuje se ishrana sa smanjenim unosom gaziranih pića, mlečnih proizvoda koji u sebi sadrže laktozu, kao i namirnica kao što su karfiol, brokoli, kupus i pasulj. Obroci treba da budu manji i češći, uz to trudite se da žvaćete duže, kako bi hrana što sitnija stigla do želuca.
Ukoliko imate bilo kakvih dodatnih pitanja, stojimo Vam na raspolaganju!
Srdačan pozdrav!
mr farmacije Ana Ivanović
BENU Roda Niš