LARINGITIS KOD DECE – UBLAŽITE SIMPTOME NA NAJBRŽI NAČIN
Mališan se vratio iz vrtića, popodne proveo u bezbrižnoj igri, a onda se tokom noći iz dečije sobe čuje neobičan kašalj koji podseća na lavež psa? Možda zvuči kao scenario za neki triler, ali zapravo je reč o prilično čestoj pojavi koja je poznata mnogim roditeljima.
Laringitis se kod dece javlja naglo, bez upadljivih nagoveštaja. Najskloniji su mu mališani stari od šest meseci do tri godine, mada se može javiti i u kasnijoj dobi. Iako udruženi simptomi čine da izgleda uznemirujuće, laringitis je najčešće praćen dobrim opštim stanjem deteta i uz pravovremenu terapiju ne ostavlja posledice po zdravlje.
Šta najčešće izaziva laringitis kod dece?
Glavni uzročnici laringitisa su virusi, bakterije i alergija. Otežano disanje i promukli kašalj koji podseća na zavijanje psa uglavnom se javljaju tokom noći. Dete se budi iz sna, pa uznemireno zvukom koji dopire iz disajnih organa počinje da plače, što dodatno provocira kašalj. Da bi se stanje stabilizovalo, dete prvo treba umiriti, a zatim sprovesti postupak koji u znatnoj meri može ublažiti tegobe.
U kupatilu treba pustiti vruću vodu kako bi se stvorila para. Dete zatim treba uvesti u kupatilo i pustiti da tokom nekoliko minuta udiše topao vazduh. Zatim se savetuje izlaganje svežem vazduhu. Dete treba da sedne pored otvorenog prozora i oko pola minuta udiše hladniji vazduh. Nagla promena temperature i vlage obično umiruje iritaciju i donosi olakšanje, nakon čega se treba uputiti ka pedijatru. Iako kašalj može prestati na putu do ordinacije, ipak je potrebno da lekar pregleda dete. (Pročitajte: Krvarenje iz nosa kod dece - bezazlen simptom ili razlog za brigu?)
Virusni laringitis može, ali ne mora biti praćen povišenom temperaturom. Često mu prethodi kijavica i sekret u nosu. Ukoliko je uzrok alergija, kijavica može i izostati. Promuklost, kašalj i otežano gutanje i disanje su pokazatelji da je došlo do zapaljenja grkljana. Disajni organi dece su manji i uži nego kod odraslih, a infekcija može da utiče na njihovu funkcionalnost. Oticanje smanjuje prohodnost larinksa, što otežava protok vazduha i dovodi do težeg disanja. U ležećem položaju je to još izraženije nego kada dete sedi ili stoji.
Laringitis se češće javlja u hladnom periodu godine kao što su jesen i zima, ali i u proleće, kada počinje sezona cvetanja. Alergijski laringitis čest je pratilac astmatičara i atopičara. Ukoliko je dete sklono alergijama, velika je verovatnoća da će imati laringitis više puta tokom odrastanja. (Pročitajte: Atopijski dermatitis kod dece – uzroci i lečenje)
Lečenje laringitisa
Inhalacija daje izuzetno brze rezultate zato što se lek primenjuje direktno na obolelo mesto, tj. dete će ga udahnuti putem inhalacije. S obzirom na to da je kod većine respiratornih infekcija sluznica nadražena, u prvom trenutku od pomoći mogu biti inhalacija pantenolom ili fiziološkim rastvorom. Međutim, iako se laringitis u većini slučajeva uspešno leči inhalacijom, neophodno je dete odvesti kod lekara. Postoje druga oboljenja disajnih organa sa veoma sličnim simptomima koja zahtevaju potpuno drugačije lečenje. Lekar će postaviti dijagnozu i prepisati odgovarajuću terapiju.
Ukoliko se ne leči, akutni laringitis može preći u hronični, pa je važno da se lečenju pristupi odgovorno. Pored inhalacije, lekar može odrediti antibiotsku terapiju, proizvode na bazi kortikosteroida, kao i terapiju kiseonikom. Odabir lekova zavisi od uzrasta deteta, njegove konstitucije, prethodne istorije bolesti i niza drugih faktora.
Da bi se smanjila mogućnost da dete uopšte dobije infekciju, važno je da što više vremena provodi na svežem vazduhu, kao i da se hrani zdravo. Suplementi koji sadrže vitamine i minerale takođe mogu biti od koristi.