KOJE LEKOVE TREBA PONETI NA PUT?
Dok pakujete kupaći kostim, šešir i druge stvari za letovanje, nemojte zaboraviti da ponesete putnu apoteku.
Velika je verovatnoća da vam na letovanju neće trebati medikamenti, ali oni najneophodniji spasiće vas potrebe da u nepoznatom gradu tražite apoteku ili lekara. Letnja putna apoteka pruža sigurnost i olakšava brigu o zdravlju dok istražujete nove destinacije, a lekovi za putovanje uvek treba da se nađu u koferu.
Ukoliko ste hronični bolesnik, važno je da na putovanje ponesete dovoljno redovne terapije. Uverite se da imate dovoljno lekova za ceo period putovanja, kao i za nekoliko dodatnih dana u slučaju neočekivanih okolnosti ili kašnjenja. Vodite računa o pravilnom skladištenju lekova, posebno ako su za to potrebni određeni uslovi (npr. temperatura, zaštita od svetlosti itd.).
Ne zaboravite da u kofer spakujete lek protiv bolova i temperature. Analgetici su korisni za ublažavanje glavobolje, zubobolje, bolova u mišićima i drugih tegoba koje možete doživeti tokom putovanja. Antipiretici će poslužiti u slučaju povišene temperature do koje može doći iz više razloga. (Pročitajte: Povišena temperatura kod dece - zašto nastaje i kako je sniziti bez lekova?)
Alergije na polen i ujede životinja česte su tokom leta, pa na put ponesite antihistaminik koji će ublažiti alergijsku reakciju i simptome alergije.
Zaštita od komaraca i drugih insekata je važna jer su neki od njih prenosioci malarije, groznice Zapadnog Nila, lajmske bolesti itd. Korišćenje repelenta smanjuje rizik od prenošenja zaraznih bolesti, a ujedno sprečava svrab i bol.
Lekovi za putovanje i stomačni problemi
Obavezno ponesite probiotike i sredstva protiv dijareje kako biste smanjili rizik od gastrointestinalnih problema tokom putovanja. Zbog promena u načinu ishrane, konzumacije novih namirnica, stresa ili drugačijeg mikrobiološkog sastava vode, može doći do poremećaja u radu probavnog sistema. Probiotici doprinose ravnoteži crevne mikroflore i poboljšavaju varenje. Oni sadrže korisne bakterije koje su podrška imunom sistemu i doprinose zdravlju creva. (Pročitajte: Stomačne infekcije - ubrzajte izlečenje)
Rizik od stomačnih problema varira u zavisnosti od destinacije, hrane i drugih faktora.
Dijareja je čest problem tokom putovanja zbog izloženosti različitim bakterijama i virusima. Sredstva za zaustavljanje proliva pomažu da se smanji gubitak tečnosti i elektrolita, a organizam ostane hidriran.
Preporučuje se da na letovanje ponesete lekove protiv mučnine i povraćanja, posebno ako ste im inače skloni. Putovanje avionom, brodom ili automobilom kod nekih ljudi izaziva mučninu i nagon za povraćanjem, a lekovi pomažu da se iritacije smanje.
Neophodni kozmetički proizvodi
Na letovanje ponesite kremu za sunčanje sa visokim zaštitnim faktorom odgovarajućim za vaš tip kože, kao i balzam za usne sa SPF zaštitom. Imajte na umu da pojedini lekovi i kozmetički sastojci (npr. retinol) povećavaju osetljivost kože na sunce i mogu dovesti do nastanka hiperpigmentacija.
Imajte pri ruci gel ili losion za umirivanje kože nakon izlaganja suncu, kao što je Jekoderm.
Za manje povrede, žuljeve i sl. od koristi mogu biti zavoji, flasteri i dezinfekciona sredstva.
Lekovi za putovanje dostupni su na policama BENU apoteka, kao i na BENU online shopu. Iskoristite priliku da po pristupačnim cenama nabavite kvalitetne i pouzdane proizvode. Naši farmaceuti su tu da stručnim savetima olakšaju izbor preparata i putnu apoteku prilagode vašim potrebama.
Podelite članak

Preporučeni proizvodi
Dumm Pantenol sprej za odrasle 100 ml
Nedostupno
583,00 RSD
Eucerin Sun Oil Control za zaštitu masne kože od sunca SPF 30, 50 ml
2 220,00 RSD
1 554,00 RSD
Carmex Vanila Balzam za usne, 4,25 g
399,00 RSD
279,30 RSD
Jekoderm mast 25 g
495,00 RSD
Vichy Captal Soleil Dry Touch BB Tonirani Fluid za lice SPF 50, 50 ml
2 145,00 RSD
Probiotic Probielle Forte, 10 kapsula
Nedostupno
724,00 RSD
