Kako se prepoznaje i leči upala bešike?

KAKO SE PREPOZNAJE I LEČI UPALA BEŠIKE?

  • BLOG Brinemo o vama
  • Zdravlje
  • Urinarni sistem, menopauza i PMS

Upala bešike je mnogo češća kod žena nego kod muškaraca. Prema nekim procenama, 50-60% žena će doživeti barem jednu epizodu cistitisa tokom života. Zbog anatomije ženskih organa i kraće uretre, bakterije lakše dospevaju u bešiku, izazivajući upalu.

Upala bešike - uzroci

Cistitis u najvećem broju slučajeva izazivaju bakterije koje ulaze u mokraćni sistem kroz uretru. Najčešći uzročnik je bakterija Escherichia coli (E. coli), koja je prirodni stanovnik creva, ali može izazvati infekciju kada dospe u mokraćni sistem. (Pročitajte: Ešerihija koli u mokraći - simptomi i lečenje)

Žene su sklonije cistitisu zbog kraće uretre, koja olakšava bakterijama dolazak do bešike. Hormonske promene i pritisak na bešiku povećavaju rizik od infekcija kod trudnica. Kod žena rizik raste i zbog hormonskih promena, poput onih tokom menopauze. Razvoju infekcije može doprineti nedovoljan unos tečnosti, kao i nepotpuno pražnjenje bešike.

Kod muškaraca, cistitis je manje čest, a uglavnom je povezan sa drugim problemima, kao što su infekcija prostate ili opstrukcije mokraćnog sistema. Kod dece, obično je rezultat bakterijske infekcije, dok je kod starijih osoba povezan sa urinarnom inkontinencijom ili kateterizacijom.

Pošto s godinama prirodna otpornost na infekcije opada, cistitisu su sklone i starije osobe. Visok nivo šećera u urinu stvara povoljne uslove za rast bakterija, tako da su upali bešike podložniji dijabetičari. (Pročitajte: Saznajte da li spadate u rizičnu grupu za dobijanje dijabetesa tipa 2)

Simptomi cistitisa

Neki od simptoma cistitisa su:

  • Bol i peckanje prilikom mokrenja
  • Povećana potreba za mokrenjem, čak i kada bešika nije puna
  • Zamućen urin, ponekad sa tragovima krvi
  • Bol u donjem delu stomaka

Upala bešike uzrokuje oticanje i iritaciju sluzokože bešike, povećavajući njenu osetljivost. Urin pri prolasku kroz bešiku iritira upaljeno tkivo, izazivajući bol i peckanje tokom mokrenja.

Učestala potreba za mokrenjem, čak i kada bešika nije puna, specifičan je simptom upale. Zbog iritacije sluzokože, bešika postaje osetljivija na prisustvo čak i male količine urina. Ovo je neprijatno i ometa svakodnevne aktivnosti tokom dana, kao i san tokom noći. 

Bakterije mogu uzrokovati zamućenje urina zbog prisustva velikog broja mikroorganizama, belih krvnih zrnaca i povećanog stvaranja sluzi. Zbog oštećenja sluzokože, nekad dolazi do pucanja kapilara, što rezultira krvlju u urinu. Infekcija može promeniti pH urina i uzrokovati njegov neprijatan miris.

Dijagnoza i lečenje

Dijagnostika obuhvata nekoliko koraka i testova, kako bi se potvrdilo prisustvo infekcije, utvrdio uzrok i isključile druge potencijalne bolesti. Lekar će se informisati o simptomima, njihovom trajanju i intenzitetu, kao i o eventualnim prethodnim infekcijama. Fizičkim pregledom donjeg dela stomaka proveriće da li postoji osetljivost, bol ili napetost u predelu bešike.

Potrebno je uraditi analizu urina i urinokulturu, a nekad su potrebni i dodatni testovi, poput ultrazvuka bešike ili cistoskopije, zavisno od težine simptoma.

besika-inner

Urin i urinokultura

Analiza urina uključuje pregled urina na prisustvo leukocita (povećana količina može ukazivati na infekciju), eritrocita (prisustvo krvi u urinu može biti znak upale ili oštećenja), nitrita i proteina. Urinokultura je najvažniji test za dijagnostikovanje bakterijskog cistitisa i koristi se za identifikaciju specifičnih bakterija koje uzrokuju infekciju. Ovaj test pomaže u odabiru antibiotika za lečenje.

Ultrazvuk

Ultrazvuk se koristi se za pregled bešike i bubrega, da bi se proverilo da li postoje abnormalnosti, kamenac ili zadržavanje urina. Na taj način isključuju se drugi uzroci simptoma.

Cistoskopija

U nekim slučajevima, lekar može preporučiti cistoskopiju, proceduru tokom koje se kroz uretru u bešiku ubacuje tanka cev sa kamerom (cistoskop). Ovo omogućava vizualni pregled unutrašnjosti bešike i identifikaciju polipa, tumora ili ozbiljnijeg oštećenja sluzokože. CT skeniranje se koristi ako se sumnja na komplikacije, kao što je infekcija bubrega.

Pravilan dijagnostički pristup pomaže u određivanju uzroka problema i odabiru najefikasnijeg tretmana. Ako tegobe ne prolaze, pogoršavaju se ili su praćene groznicom, bolom u donjem delu leđa ili krvlju u urinu, treba se ponovo javiti lekaru. 

Lečenje

Ako je uzrok cistitisa bakterijska infekcija, lekar će prepisati antibiotike, povećan unos tečnosti, kao i analgetike po potrebi. Kod primene antibiotika važno je završiti ceo tretman, čak i ako se simptomi povuku nakon nekoliko dana. (Pročitajte: Zašto antibiotike nikada ne treba piti na svoju ruku?)

Ispijanje veće količine vode pomaže u mehaničkom ispiranju bakterija iz mokraćnog sistema. Kada je urin razređen većom količinom tečnosti, koncentracija bakterija i toksina je manja, što pomaže u smanjenju tegoba. 

Lekovi za ublažavanje bolova se koriste za ublažavanje bola i nelagodnosti.

Dok se infekcija ne povuče, treba izbegavati kafu, alkohol i začinjenu hranu. Kofein ima diuretički efekat i povećava potrebu za mokrenjem, što dodatno iritira upaljenu bešiku. Alkohol iritira sluzokožu bešike i izaziva dehidrataciju, smanjujući volumen urina i otežavajući ispiranje bakterija. Začinjena hrana može pogoršati simptome cistitisa, kao što su bol i peckanje pri mokrenju. 

Šećer je izvor hrane za bakterije koje uzrokuju infekciju, pa se hrana bogata šećerom ne preporučuje jer se infekcija tako može pogoršati ili produžiti. Kod žena, prevelika konzumacija šećera remeti ravnotežu vaginalne flore, povećavajući rizik od vaginalnih infekcija, koje se mogu proširiti na mokraćni sistem.

Ako se cistitis ne leči, može dovesti do ozbiljnijih problema, kao što je infekcija bubrega. To može uzrokovati bol u leđima, groznicu i može ostaviti dugoročne posledice. Česte upale bešike mogu dovesti do razvoja hroničnih problema. Pacijentima sa ponovljenim epizodama cistitisa daje se dugotrajna profilaktička terapija i savetuju se promene u načinu života.

Cistitis kod dece

Upala bešike može se javiti i kod dece. Prate je bol i peckanje pri mokrenju, učestala potreba za mokrenjem, temperatura i bol u stomaku. Kod dece, cistitis može biti uzrokovan bakterijskim infekcijama, kao i različitim anatomsko-funkcionalnim problemima.

Ako sumnjate na upalu bešike, posavetujte se sa lekarom kako biste dobili tačnu dijagnozu i tretman. Suplemente koji mogu pomoći u ublažavanju simptoma poručite preko BENU online shopa.

Preporučeni proizvodi

Preporučeni proizvodi

UriRoyal 2g 7 kesica

  • Preporučeno

1 255,00 RSD

Čaj od lista bokvice, 80 g

316,00 RSD

HERBA MED Čaj No. 120, 100 g

849,00 RSD

Urolitinn oralni rastvor, 600 ml

2 347,00 RSD

Artisan Phyto Uvin Bio čaj mešavina, 90 g

536,00 RSD


Povezani članci

Povezani članci

Svi članci


Ocene/Recenzije

Ocene/Recenzije

Budite prvi koji će napisati recenziju/komentar za ovaj članak.

Napišite novu recenziju

Ocenite članak

1-5

1 2 3 4 5




*Operator zadržava pravo da ukloni neprimerene komentare