Kako otpušiti zapušen nos i koje kapi su najefikasnije?

KAKO OTPUŠITI ZAPUŠEN NOS I KOJE KAPI SU NAJEFIKASNIJE?

Zapušen nos može značajno da utiče na svakodnevne aktivnosti i kvalitet života. 

 

  • BLOG Brinemo o vama
  • Zdravlje
  • Prehlada i kašalj

Zapušen nos otežava normalno disanje, posebno tokom fizičkih aktivnosti ili spavanja, a hronična opstrukcija nosa može uzrokovati glavobolje i osećaj nelagode. Jedna od posledica je i buđenje tokom noći, hrkanje i nesanica. Lošiji kvalitet sna dovodi do umora i smanjene produktivnosti tokom dana.

Hronično zapušen nos kod odraslih

Hronično zapušen nos kod odraslih može biti uzrokovan različitim faktorima, među kojima su alergije, sinuzitis, hronični rinitis, anatomske abnormalnosti itd.

  • Alergije na polen, prašinu, životinjsku dlaku ili druge alergene dovode do upale i otoka nosne sluzokože i otežanog disanje, izazivajući hronično zapušenje nosa. 
  • Hronična upala sinusa uzrokovana infekcijama ili alergijama može dovesti do stalne kongestije nosa, otežanog disanje i pritiska. (Pročitajte: Kako se leči upala sinusa?)
  • Hronični rinitis, bilo da je alergijski ili nealergijski, takođe može uzrokovati stalnu zagušenost nosa. Kod nealergijskog rinitisa, simptome izazivaju iritansi poput dima, prašine ili hemikalija.
  • Devijacija nosne pregrade, anatomske abnormalnosti, nazalni polipi, kao i hronične ili ponavljajuće infekcije takođe mogu uzrokovati dugotrajnu zapušenost nosa.

Zapušen nos kod dece

U većini slučajeva, zapušen nos kod dece nije ozbiljan problem i može se lečiti kod kuće. Međutim, ako pravi ozbiljne probleme sa disanjem ili je praćen dodatnim simptomima, visokom temperaturom, bolom u sinusima ili oticanjem lica, treba odmah posetiti lekara.

Ukoliko je zapušenost nosa hronična ili se često ponavlja, to može ukazivati na drugi problem, poput alergija, sinuzitisa ili drugih stanja.

Uzrok problema kod mlađe dece

Prehlada i virusne infekcije su najčešći uzrok zapušenog nosa kod mlađe dece (do 3 godine). Virusi uzrokuju upalu i oticanje nosne sluzokože, što dovodi do kongestije.

Ređe, novorođenčad i mala deca imaju rinitis, koji može biti alergijski ili nealergijski. Iako je zbog nepotpune razvijenosti sinusa sinuzitis redak kod vrlo male dece, može se javiti kao komplikacija prehlade ili bakterijske infekcije.

Mlađa deca su sklona stavljanju sitnih predmeta u nos, što takođe može uzrokovati zapušenost. 

Suv vazduh, posebno u zimskog periodu, može isušiti nosnu sluzokožu, pa se javlja zapušen nos kod dece bez sekreta (suvo zapušen nos). 

Uzrok problema kod starije dece

Alergijski rinitis uzrokovan alergijama na polen, prašinu, kućne ljubimce i sl. je čest kod starije dece. Pored toga, sinuzitis i rinitis neretko izazivaju dugotrajnu zapušenost nosa. Kod starije dece, postnazalni sekret (slivanje sluzi iz sinusa niz grlo) može uzrokovati kašalj i osećaj zapušenosti nosa.

Zapušen nos

Zapušen nos kod beba

Zapušen nos kod beba je prilično čest problem. Virusne infekcije uzrokuju upalu i oticanje nosne sluzokože, što dovodi do zapušenosti nosa.

Kada joj je nos zapušen, beba je primorana da diše kroz usta, što otežava spavanje i hranjenje, pa postaje plačljiva ili razdražljiva. Dugotrajna zapušenost nosa povećava rizik od komplikacija, kao što je upala srednjeg uha. (Pročitajte: Upale ušiju kod dece – simptomi i lečenje)

Srećom, postoji više načina da se ovaj problem prevaziđe.

  • Fiziološki rastvor pomaže u vlaženju nosne sluzokože i čišćenju nosnih prolaza. 
  • Uklonite višak sekreta iz nosa pomoću nosnog aspitarora. Zapušen nos otežava hranjenje jer beba ne može pravilno da diše dok sisa ili pije. To dovodi do čestih prekida tokom hranjenja i uzrokuje nervozu i umor. 
  • Koristite ovlaživač vazduha u sobi gde beba spava, kako biste održali optimalnu vlažnost i sprečili isušivanje nosne sluzokože. Redovno provetravajte sobu da bi bilo dovoljno svežeg vazduha.
  • Pobrinite se da beba pije dovoljno tečnosti - hidratacija doprinosi razređivanju sekreta.
  • Ako beba ima zapušen nos, podignite joj uzglavlje tokom spavanja. Gravitacija olakšava izbacivanje sekreta i smanjuje osećaj zapušenosti.

Lek za zapušen nos

Lečenje zapušenog nosa zavisi od uzroka problema. Pre bilo kog tretman, konsultujte se sa lekarom, kako biste izbegli nuspojave ili kontraindikacije. Ovlaživač vazduha u prostorijama u kojima se boravi i spava smanjuje suvoću i iritacije nosne sluzokože. Veoma korisna je i inhalacija.

  • Fiziološki rastvor

Fiziološki rastvori sadrže slanu vodu koja pomaže u vlaženju i čišćenju nosnih prolaza, kao i u razređivanju sluzi, čineći je lakšom za uklanjanje. Ne postoje ograničenja po pitanju upotrebe, a bazbedni su čak i za bebe.

  • Dekongestivi

Oralni dekongestivi, kao što su pseudoefedrin i fenilefrin, deluju tako što sužavaju krvne sudove u nosnoj sluzokoži, smanjujući oticanje i zapušenost. 

Sprejevi za nos sa dekongestivima, poput oksimetazolina ili ksilometazolina, brzo smanjuju oticanje sluzokože. Međutim, dugotrajna upotreba može dovesti do pogoršanja simptoma nakon prestanka upotrebe. Dekongestivi ne bi trebalo da se koriste duže od preporučenog perioda (obično 3-4 dana).

  • Antihistaminici

Ako je zapušenost nosa uzrokovana alergijama, antihistaminici, kao što su cetirizin, loratadin ili feksofenadin mogu pomoći u smanjenju upale i oticanja. Ovi lekovi mogu biti u obliku tableta, sirupa ili sprejeva za nos.

  • Kortikosteroidni sprejevi za nos

Nazalni kortikosteroidni srejevi (flutikazon, mometazon i budesonid) mogu smanjiti upalu u nosnoj sluzokoži i pružiti dugotrajno olakšanje, a korisni su kod hroničnog rinitisa i alergija.

  • Mukolitici

Mukolitici pomažu u razređivanju sluzi, čineći je lakšom za uklanjanje. Koriste se za lečenje produktivnog kašlja, ali mogu biti korisni i za razređivanje sluzi u nosnim prolazima.

Tablete za zapušen nos

Tablete za zapušen nos sadrže različite aktivne sastojke koji pomažu u smanjenju simptoma i olakšavanju disanja. 

Oralni dekongestivi smanjuju oticanje nosne sluzokože sužavanjem krvnih sudova. Koriste se za privremeno olakšanje zapušenog nosa i čest su sastojak u preparatima protiv prehlade. Mogu izazvati nuspojave, kao što su povišen krvni pritisak, nesanica, vrtoglavica i nervoza.

Antihistaminici blokiraju histamin, hemikaliju koja uzrokuje alergijske simptome i koriste se za kada je zapušen nos posledica alergije. Pored željenih efekata, mogu izazvati i one neželjene - umor, suvoću usta i druge nuspojave. 

Mnogi proizvodi protiv prehlade kombinuju dekongestive i antihistaminike, za sveobuhvatno ublažavanje simptoma.

Koje vrste kapi za nos postoje?

Izbor kapi za nos zavisi od uzroka zapušenosti nosa. Ako niste sigurni koja vrsta kapi je najbolja za vas ili imate hronične probleme, konsultujte se sa lekarom ili farmaceutom. Neadekvatna upotreba kapi za nos može dovesti do nuspojava ili pogoršanja simptoma. 

  • Fiziološke kapi sadrže 0.9% fiziološki rastvor natrijum hlorida (slanu vodu). Koriste se za vlaženje nosne sluzokože, razređivanje sluzi i čišćenje nosnih prolaza. Pogodne su za svakodnevnu upotrebu, posebno kod suve ili iritirane nosne sluzokože, kao i za bebe i malu decu. Idealne su i za prevenciju i lečenje simptoma prehlade ili alergijskog rinitisa. 
  • Dekongestivne kapi sadrže aktivne sastojke koji sužavaju krvne sudove u nosnoj sluzokoži. Koriste se za brzo smanjenje oticanja i zapušenosti nosa. Efikasne su kod prehlade, sinuzitisa i alergijskog rinitisa. Pogodne su za kratkotrajnu upotrebu (ne duže od 3-4 dana)
  • Antihistaminske kapi za nos sadrže antihistaminike i koriste se za lečenje simptoma alergijskog rinitisa, kao što su curenje iz nosa i zapušenost, koji su uzrokovani alergijama. Pomažu u smanjenju upale i oticanja uzrokovanih alergijskim reakcijama.
  • Kortikosteroidne kapi za nos sadrže kortikosteroide i koriste se za smanjenje upale u nosnoj sluzokoži i suzbijanje hroničnih simptoma alergijskog rinitisa ili sinuzitisa. Potrebno je nekoliko dana ili nedelja da bi ispoljili pun efekat. Preporučuju se za dugotrajnu upotrebu, pod nadzorom lekara.
  • Kombinovane kapi za nos sadrže više aktivnih sastojaka, poput dekongestiva i antihistaminika ili kortikosteroida. Koriste se za lečenje više simptoma istovremeno.
  • Srebrne kapi za nos, tj. kapi na bazi koloidnog srebra, imaju prvenstveno antibakterijsku i antimikrobnu funkciju, što posredno može dovesti do smanjenje zapušenosti nosa. Koriste se kada je zapušenost nosa uzrokovana infekcijama, a mogu biti deo terapije koja uključuje i druge vrste tretmana.
  • Kapi i sprejevi na biljnoj bazi sadrže biljne sastojke koji imaju prirodna antiinflamatorna svojstva i mogu pomoći u smanjenju oticanja nosne sluzokože, što može olakšati disanje kroz nos.

Kako se koriste kapi za zapušen nos?

Pre stavljanja kapi za nos, potrebno je da izduvate nos. Tako ćete ukloniti višak sekreta i nečistoća koje otežavaju apsorpciju kapi, pa će lek biti efikasniji i delovaće brže.

Pre nego što počnete sa primenom kapi, uvek operite ruke sapunom i vodom, kako biste izbegli unošenje bakterija u nozdrve. Ako je flašica nova, protresite je i pritisnite nekoliko puta pre prve upotrebe, da biste oslobodili dozu. 

Nagnite glavu unazad i pritisnite jednu nozdrvu. Držite bočicu iznad otvorene nozdrve i lagano je pritisnite da bi izašle kapljice. Pridržavajte se uputstva za doziranje koje vam je dao lekar. Ponovite postupak sa drugom nozdrvom. Nakon primene, izbegavajte trljanje nosa da bi kapi mogle ravnomerno da prekriju sluzokožu nosa. 

Nakon upotrebe, obrišite vrh bočice čistom, suvom maramicom. Kapi za nos ne treba deliti sa drugima, da bi se izbeglo prenošenje infekcije. Pridržavajte se uputstva u vezi sa doziranjem i trajanjem terapije. Ako simptomi ne nestanu ili se pogoršavaju, posavetujte se sa lekarom oko eventualne promene terapije.

Kapi za nos za bebe

Kapi za nos za bebe treba koristiti samo prema preporuci pedijatra, jer nisu sve formulacije bezbedne za najmlađe.

Fiziološke kapi su najbezbedniji izbor jer ne sadrže lekove koji mogu izazvati nuspojave, dok druge vrste kapi treba koristiti samo prema preporuci lekara. Pridržavajte se uputstava za upotrebu, kako biste osigurali bezbednost i efikasnost tretmana. Prekomerna upotreba može izazvati iritaciju ili druge probleme. Ako primetite bilo kakve znakove iritacije, nuspojave ili pogoršanje simptoma, prekinite upotrebu i obratite se lekaru.

Kapi koje su posebno formulisane za bebe imaju niže koncentracije aktivnih sastojaka i bezbednije formulacije.

Sprej za nos

Sprejevi za nos razlikuju se po sastavu, nameni i načinu delovanja. Neki su namenjeni za brzu, kratkotrajnu pomoć, dok su drugi namenjeni za dužu ili čak svakodnevnu upotrebu.

Fiziološki sprejevi

Fiziološki sprejevi koriste se za vlaženje nosne sluzokože, razređivanje sluzi i čišćenje nosnih prolaza. Pomažu kod suve sluzokože, prevencije i lečenja simptoma prehlade, kao i u svakodnevnom održavanju higijene.

Zahvaljujući jedinstvenom postupku proizvodnje, Physiomer čuva sve prednosti i bogatstvo minerala i mikroelemenata iz morske vode. Pomaže u pročišćavanju nosnih prolaza, smanjuje oticanje i zapušenost, razređuje i uklanja sekret,  poboljšava delotvornost lokalnih lekova. Ispiranjem, sprečava prisustvo infektivnih agenasa i alergena. Preporučuje se za upotrebu tokom prehlade, rinosinuzitisa i alergijskog rinitisa. 

Sprejevi na bazi srebra

Srebrna kap je sprej za nos koji sadrži jone srebra, moćan prirodni antibiotik. Ovaj sprej se koristi za higijenu nosa i najbolje deluje duboko unutar nosne šupljine. Koloidno srebro u kombinaciji sa pantenolom i etarskim uljem propolisa, pruža protivupalno dejstvo. Ove komponente regenerišu sluzokožu nosa, vraćaju joj prirodnu vlažnost i čiste nosnu šupljinu, dok istovremeno suzbijaju bakterije i viruse koji dospevaju na njenu površinu putem vazduha.

Biljni sprejevi za nos

Sprejevi na biljnoj bazi mogu biti korisni za ublažavanje simptoma zapušenosti nosa, posebno ako su blagi i uzrokovani suvoćom ili blagim upalama.

PropoMucil® EXTRA STRONG sprej za nos sadrži sastojke koji u kontaktu sa sluzokožom stvaraju tanak sloj i na taj način sprečava upijanje toksičnih materija, štiti sluzokožu i sužava kapilare nosa. Olakšava disanje i pomaže da se razredi sekret, smanji zapušenost nosa i upala sluznice. Takođe uklanja bakterije, viruse i gljivice iz nosa. Može se koristiti u kombinaciji sa antihistaminicima i kortikosteroidima. Ne izaziva zavisnost i pogodan je za primenu u dužem vremenskom periodu.

Dekongestivni, antihistaminski, kortikosteroidni i kombinovani sprejevi

Dekongestivni sprejevi smanjuju oticanje i koriste se onda kada je zapušenost nosa uzrokovana prehladom. Nisu namenjeni za dugotrajnu upotrebu.

Antihistaminski sprejevi koriste se za lečenje simptoma alergijskog rinitisa, kao što su curenje iz nosa i svrab. Pogodni su za lečenje sezonskih alergija i alergijskog rinitisa.

Kortikosteroidni sprejevi koriste se za smanjenje upale u nosnoj sluzokoži i lečenje hroničnih simptoma alergijskog rinitisa i sinuzitisa. 

Kombinovani sprejevi pružaju sveobuhvatno rešenje za više simptoma istovremeno (npr. zapušenost i alergijski simptomi). 

Sprej za nos za decu

Sprejevi za nos namenjeni deci imaju nekoliko specifičnosti po kojima se razlikuju od onih za odrasle. Sadrže sastojke koji su dokazano bezbedni za decu i ređe izazivaju iritaciju ili druge negativne reakcije. Imaju nižu koncentraciju aktivnih sastojaka u poređenju sa onima za odrasle, što smanjuje rizik od nuspojava i predoziranja. Preporučena doza i učestalost primene su prilagođeni uzrastu deteta.

Deca najčešće koriste fiziološke sprejeve. Ako se koriste antihistaminski i kortikosteroidni sprejevi, formulacije su u nižim dozama.

Sprejeve i kapi za nos za decu i odrasle, aspiratore i druge proizvode poručite preko BENU shopa.

Preporučeni proizvodi

Preporučeni proizvodi

Srebrna kap 20 ml

495,00 RSD

PropoMucil® EXTRA STRONG sprej za nos, 20 ml

496,00 RSD

Physiomer hypertonic sprej 135 ml

1 533,00 RSD

Nosko baby aspirator set

1 502,00 RSD


Povezani članci

Povezani članci

Svi članci


Ocene/Recenzije

Ocene/Recenzije

Budite prvi koji će napisati recenziju/komentar za ovaj članak.

Napišite novu recenziju

Ocenite članak

1-5

1 2 3 4 5




*Operator zadržava pravo da ukloni neprimerene komentare